Grecja chce zmienić model finansowania cerkwi

Opublikowano: 12.11.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2075

Premier Aleksis Tsipras oraz arcybiskup Aten Hieronim ustalili, że Grecja zmieni model finansowania cerkwi prawosławnej. Kościół ma otrzymywać stałą roczną dotację: 200 mln euro. To układ hojny w porównaniu z dotychczasowym, choć dla księży i biskupów jest to jednak zmiana na gorsze.

Na razie umowa ta nie przeszła przez rząd ani parlament, ale już protestują przeciwko niej obie strony. Burzą się stowarzyszenia kleryków i młodych kapłanów, ponieważ do tej pory każdy prawosławny ksiądz i biskup miał w Grecji status funkcjonariusza służby cywilnej i dostawał stałą pensję. Nowe reguły wprowadzają dotację roczną do podziału: 200 mln euro to stała suma. Jeśli wzrośnie ilość księży, będą musieli się tą sumą podzielić. Prócz tego mają utracić część przywilejów.

Greckie szkoły publiczne są opanowane przez kościół, religia jest obowiązkowa a lekcje rozpoczynają się od modlitwy. W urzędach wiszą ikony, a w wielu urzędowych drukach obowiązkowa do wypełnienia jest rubryka z deklaracją wyznania. Cerkiew błogosławi każdy nowo wybrany rząd. Po zmianach nie będzie mogła dłużej zgłaszać roszczeń do do nieruchomości, które w przeszłości przejęło na własność państwo (spór o odebrane kościelne majątki toczy się od 1952 roku) – zyski z nich będą dzielone po połowie. Formalne zdjęcie księży i biskupów z listy płac w ramach służby cywilnej wymusiła na Grecji Unia w ramach reform gospodarczych: aparat urzędniczy do niedawna był tak rozdmuchany, że 18 proc. wszystkich pracujących Greków stanowiła służba cywilna. Część z nich była w praktyce dożywotnimi urzędnikami.

Na to, że rząd i tak zbyt dużo przywilejów pozostawił kościołowi, zwraca uwagę były minister edukacji w pierwszym rządzie Tsiprasa Aristides Baltas. “Rząd gwarantuje państwowe pensje 10 tys. księży, gdy w najtrudniejszych chwilach kryzysu finansowego państwo nie było w stanie utrzymać nawet mniejszej liczby lekarzy w szpitalach” – stwierdził cytowany przez portal “Euroactiv”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o