Greccy dziennikarze na usługach MFW

Opublikowano: 21.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 370

Greckie władze chcą zbadania sprawy domniemanego udziału greckich dziennikarzy w seminariach organizowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Dziennikarze mieli zostać przeszkoleni w promowaniu doradztwa tej organizacji dla Grecji. Oskarżenia te były przedstawiane m.in. przez przedstawiciela Grecji ds. MFW Panagiotisa Roumeliotisa, który we wtorek zeznawał przed specjalną parlamentarną komisją ds. zadłużenia Grecji.

Cytowane przez media fragmenty zeznań Roumeliotisa mówią o tym, jak przypadkowo spotkał w Waszyngtonie greckich dziennikarzy. Powiedzieli mu oni, że byli tam szkoleniach organizowanych przez MFW. Organizacja zorganizowała dziesiątki takich seminariów dla przedstawicieli mediów, którzy mieli robić pozytywny PR operacjom podejmowanym przez Fundusz. Szkolenia takie odbywały się zarówno w Grecji jak i w USA.

Parlamentarna komisja powiedziała, że parlament powinien domagać się od MFW przekazania informacji, kto dokładnie brał udział w ich szkoleniach. Członkowie komisji powiedzieli także, że greckie stowarzyszenie dziennikarzy ESIEA powinno zabrać głos w kwestii ewentualnego naruszenia zasad etyki zawodowej. Do tej pory udało się zidentyfikować jednego dziennikarza telewizyjnego, Yiannisa Pretenterisa, który w książce przyznał się do uczestnictwa w seminariach MFW. Korespondent państwowej greckiej telewizji ERT TV Dimitris Liastos powiedział, że niektórzy dziennikarze starali się przekonywać społeczeństwo o korzyściach płynących ze współpracy z MFW za pośrednictwem mediów prywatnych.

Obecny grecki rząd doszedł do władzy m.in dzięki obietnicom wyciągnięcia kraju z bolesnej polityki cięć i oszczędności zalecanej przez wierzycieli zagranicznych, w tym MFW. Ateny są w chwili obecnej zaangażowane w trudne negocjacje z Funduszem odnośnie spłaty greckiego zadłużenia.

Ryzyko wyjścia Grecji ze strefy euro oraz potencjalne bankructwo zmusiło greckich obywateli do poszukiwania wszelkich możliwych sposobów zachowania swoich aktywów, informuje Reuters. Współzałożyciel portalu Vaultoro.com Joshua Scigala, który handluje bitcoinami dla swoich klientów na giełdzie, powiedział, że w czasie długotrwałego procesu greckich negocjacji liczba greckich użytkowników platformy handlowej wzrosła o 124%. Grecki kryzys spowodował we wtorek wzrost bitcoinów o 7%, do 252,05 dolarów za sztukę wykazując najwyższą wartość w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Bitcoiny pną się w górę szóstą z rzędu sesję giełdową pokazując najlepszy wynik od stycznia 2014 roku. „Niektórzy ludzie nie zamierzają czekać na decyzję rządu. Oni troszczą się o swoje rodziny i swoje oszczędności obawiając się zamknięcia banków, oni przenoszą swoje oszczędności na inne aktywa, takie jak złoto czy bitcoiny” — wyjaśnia zachowanie Greków założyciel Vaultoro.com.

W Grecji rozpoczyna się także bieg na banki. Grecy, świadomi tego, że ich kraj znalazł się na skraju bankructwa, właśnie ruszyli do bankomatów, próbując odzyskać swoje pieniądze. Od początku tego tygodnia z greckich banków zniknęły 3 miliardy EUR. Tylko w czwartek ludzie wyciągnęli miliard euro. Jak wiadomo banki nie mają naszych pieniędzy, więc taki “bieg na banki” musi się skończyć ich niewypłacalnością. Z tego powodu w Grecji, tak jak wcześniej na Cyprze, wprowadzono ograniczenia kwoty jaką można pobrać za pomocą kart płatniczych.

Sytuacja polityczna i gospodarcza Grecji jest już tak trudna, że nikt nie wyklucza wyjścia tego kraju ze strefy euro, a nawet z samej UE. Jednocześnie greccy politycy zaczynają blisko współpracować z Rosją, która wielu Grekom jawi się jako ratunek przed powszechnie znienawidzoną Unią Europejską.

Grecka tragedia wciąż trwa. Po latach bizantyjskiego rozpasania, objawiającego się takimi kuriozami, jak dodatki do pensji za brak windy, przyszedł czas na spłatę monstrualnego, niespłacalnego zadłużenia. Jedynym ratunkiem dla Grecji jest wyjście ze strefy euro, dewaluacja nowej drachmy i porzucenia żądań zasiłków socjalnych na rzecz ciężkiej pracy. Przypadek Islandii pokazuje, że to jest możliwe.

Źródła: Autonom.pl (1-4), pl.SputnikNews.com (5), ZmianyNaZiemi.pl (6-8)
Kompilacja 3 wiadomości dla: WolneMedia.net

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.