Gowin dalej bredzi o współpracy z Izraelem

Opublikowano: 06.06.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 777

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przebywał ostatnio z trzydniową wizytą w Izraelu. Były polityk Platformy Obywatelskiej twierdzi, że nasz kraj jest wciąż cennym sojusznikiem dla Izraela, ponieważ państwa zachodnioeuropejskie „wykazują rezerwę wobec izraelskiej polityki”, a ponadto ma nadzieję na uchylenie części zapisów ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, bo dobre stosunki z syjonistami są kluczem do utrzymania bliskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Gowin pod koniec maja przebywał z trzydniową wizytą w Izraelu, gdzie uczestniczył między innymi w specjalnej konferencji z okazji siedemdziesiątej rocznicy powstania syjonistycznego państwa. Podczas międzynarodowego wydarzenia poświęconego innowacjom rozmawiał więc z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, mówiąc mu, że w kwestii rozwoju technologicznego Polska może „się wiele nauczyć od naszych izraelskich przyjaciół”. Netanjahu miał przy tym nie poruszać kwestii nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Szef partii Porozumienie, będący w przeszłości jednym z czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, przyznał jednak, że szef syjonistycznego rządu był jedynym politykiem nie wspominającym o tym temacie. Pozostali mieli natomiast domagać się nawet uchylenia całej ustawy, na co Gowin jednak nie chce się zgodzić. Wicepremier jednocześnie uważa jednak, że Trybunał Konstytucyjny powinien uchylić część nowego prawa, zwłaszcza tę dotyczącą ścigania poza granicami kraju osób oskarżających Polskę o rzekomy współudział w Holokauście.

Dzięki temu, zdaniem wicepremiera, możliwe będzie poprawienie relacji z Izraelem. Tamtejsi politycy mają bowiem ogólnie wypowiadać się o Polsce życzliwie, ponieważ większość zachodnioeuropejskich rządów „wykazuje rezerwę wobec polityki izraelskiej”, co oznacza oczywiście, iż obóz Zjednoczonej Prawicy ma na ten temat zupełnie inne zdanie. Gowin chce zacieśniać polsko-izraelską współpracę także przez wzgląd na stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Zdaniem byłego posła PO w chwili obecnej mamy „unikatową w skali historii szansę zwiększenia polskiego bezpieczeństwa przez zapewnienie sobie stałej obecności amerykańskich baz NATO”, ale również przedstawiciele amerykańskich władz mają cały czas poruszać temat nowelizacji ustawy o IPN.

Gowin jest jednym z głównych krytyków obecnego kształtu ustawy o IPN w rządzie Mateusza Morawieckiego, co argumentuje głównie obawą o możliwość wycofania się USA ze stałego rozmieszczenia swoich wojsk na terenie naszego kraju. Wicepremier bagatelizuje także ustawę 447 przyjętą przez amerykański kongres, która jego zdaniem nie doprowadzi do realizacji żydowskich roszczeń majątkowych wobec Polski, chociaż zupełnie inne zdanie na ten temat ma Polonia amerykańska.

Na podstawie: wPolityce.pl, Interia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. emigrant001 06.06.2018 14:18

  Co takiego Izrael ma do zaoferowania Polakom, oprócz prób drenowania portfeli podatników przemysłem holokaustu. Pacynka Gowin działa na pilota z Tel Awiwu i branie go na poważnie przeczy rozsądkowi.

 2. kozik 06.06.2018 16:11

  Widziałbym Gowina w roli prezydenta Polin.
  Niestety, ale jeśli nasi Przyjaciele będą dalej ordynarnie cisnąć Polaków, to nawet twardy elektorat PiS przejrzy na oczy, chwyci za kosy i projekt Rzeczpospolitej Przyjaciół trzeba będzie przełożyć z braku kadr.

 3. Dandi1981 06.06.2018 19:53

  USA ma bazy wypadowe na Rosję w Polsce, jako ich sojusznicy kupujemy ich uzbrojenie a oni się wypinaja i zyda pomagają ukraść z Polski 200 mld USD.
  Czy to nasz sojusznik?

 4. kozik 06.06.2018 20:22

  Dandi1981: Analogicznie postąpił nasz inny sojusznik: Wielka Brytania. Wydudkali nas na strychu i zainkasowali
  dodatkowo 6 ton polskiego złota. Jakieś wnioski?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.