Każdy płacący gotówkę od 3000 euro będzie podejrzany

Opublikowano: 29.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3036

Unia Europejska chce ustalić limit płatności gotówkowych na poziomie 10 tys. euro. Celem nowych regulacji jest „przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, szczególnie w kontekście transakcji związanych z rynkiem kryptowalut oraz towarów luksusowych”.

Szwecja jest liderem w Europie w tym zakresie i planuje wycofanie gotówki z obiegu do 2030 r. W całej Unii Europejskiej zostanie ustalony maksymalny limit płatności gotówkowych na poziomie 10 tys. euro. Wszystkie transakcje przekraczające tę kwotę będą musiały być dokonywane za pomocą bankowości elektronicznej.

W przypadku dużych transakcji gotówkowych, o wartości od 3 tys. do 10 tys. euro, konieczne będzie sprawdzenie tożsamości klientów. W sytuacji podejrzenia nielegalnej działalności będzie trzeba zgłosić to właściwym organom. Państwa członkowskie będą miały możliwość ustalenia niższego maksymalnego limitu.

W uzasadnieniu można przeczytać, że przedsiębiorstwa objęte tymi postanowieniami, takie jak instytucje finansowe, banki, agencje nieruchomości, firmy świadczące usługi zarządzania aktywami, kasyna oraz handlowcy, pełnią kluczową rolę w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zaznacza się, że te podmioty mają największe możliwości wykrywania podejrzanych działań.

Przepisy obejmą różne sektory, w tym rynek kryptowalut, a także branżę dóbr luksusowych. Sprzedawcy metali i kamieni szlachetnych, biżuterii, luksusowych pojazdów oraz dzieł sztuki zostaną zobligowani do przeprowadzania kontroli klientów i raportowania podejrzanych transakcji.

Na poziomie unijnym zostanie utworzony nowy urząd ds. zwalczania prania brudnych pieniędzy.

W Polsce limity płatności gotówką obowiązują przedsiębiorców, a ustalone są na poziomie 15 tys. zł.

Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

25 komentarzy

 1. Admin WM 29.01.2024 11:33

  W wojnie z gotówką nie chodzi o walkę z praniem brudnych pieniędzy, tylko o likwidację gotówki, kontrolowanie i zniewolenie społeczeństwa, odbierając mu prawo do swobodnego dysponowania własnością prywatną bez monitorowania zakupów.

 2. Katarzyna TG 29.01.2024 11:40

  Nam narzucają limity płatności gotówką a sami biorą łapówy (jak pewna pani wiceprzewodnicząca PE) i trzymają setki tysięcy euro w reklamówkach po domach.

  Ale wiadomo, to MY jesteśmy podejrzani.

 3. emigrant001 29.01.2024 11:52

  Unia europejska staje się unią terrorystyczną, dzięki naszej bierności.
  Zakaz gotówki jest niekonstytucyjny a mimo to chcą z nas zrobić niewolników.
  Nadchodzą ciężkie czasy.

 4. Katana 29.01.2024 12:03

  Oczywiście, że ma to odebrać ludziom resztki wolnego wyboru i dysponowania swoją energią – pieniędzmi.

 5. Irfy 29.01.2024 12:21

  Smutno się takie kocopoły czyta. Co ma gotówka do transakcji kryptowalutowych, skoro kryptowalut za gotówkę z reguły się nie kupuje? Z tymi “towarami luskusowymi” to też pic na wodę, bo i je mało kto za gotówkę kupuje.

  Co więcej, jeśli ktoś chce wyprać krypto, w których przyjmuje na przykład płatności za sprzedane narkotyki, to też się nie musi specjalnie wysilać. Po prostu zakłada sobie konto poza EU, sprzedaje krypto, kasę przelewa gdzieś na Malediwy, stamtąd do dowolnego banku w Szwajcarii. Następnie szybki zakup jakichś nieruchomości W UK i kasa wyprana, że aż lśni. I takich schematów jest mnóstwo.

  A gotówki chcą zakazać dlatego, że bez niej nieszczęśnik, który będzie miał pecha mieć konto na terenie UE albo USA, będzie całkowicie skazany na łaskę i niełaskę rządów. I jak się nie spodoba, to mu władza odetnie dostęp do konta. Co w przypadku braku możliwości płacenia gotówką spowoduje, że biedny żuczek zdechnie z głodu. Chyba że zawczasu się zabezpieczył. Ale o tym myśli mało kto. Co było widać na przykładzie kanadyjskiego “konwoju wolności”. Jego uczestnikom kanadyjski rząd też z miejsca zablokował konta. Tyle że mogli się jeszcze rozliczać gotówką.

 6. Katarzyna TG 29.01.2024 12:26

  Irfy, tu chodzi też o to że póki jest gotówka nie da się “domknąć systemu” i narzucić wszystkim kredytu węglowego i przeliczania KAŻDEGO zakupu na CO2. A to – oprócz systemu kredytu społecznego – jest clue agendy bezgotówkowej. Jak wyeliminować “niepożądane” zakupy? Nakładając na nie wysoki przelicznik CO2.

 7. Irfy 29.01.2024 12:43

  @Katarzyna TG
  Przeliczania każdego zakupu na jakieś kocopoły i tak jest nierealne. Możesz sobie utworzyć osobę prawną (fundacje) gdzieś na Malediwach, stworzyć jej podmioty zależne w Dubaju i na nie robić cały obrót, włącznie z zakupami. Żadne CO2 i kredyty społeczne cię wtedy nie obchodzą.

  Moim zdaniem chodzi raczej o to, żeby zabrać zwykłym ludziom oddech w oczekiwaniu jakichś turbulencji społecznych. Wtedy zablokowanie konta w połączeniu z brakiem możliwości skorzystania z gotówki oznacza całkowite przyduszenie życia. Jedzenia się nie kupi, opłat też nie zapłaci, całkowita padaka.

 8. Katarzyna TG 29.01.2024 12:58

  @Irfy
  Już widzę jak Kowalski tworzy sobie fundację na Malediwach .. ja wiem że będą tacy których ten system nie dotknie (albo dotknie w mniejszym stopniu) ale to nie będą zwykli ludzie. Furtki w prawie są po to tworzone by korzystali z nich ci co je wymyślili a nie Kowalski. I to się nie zmieni.

  A co do “nierealności” przeliczania na CO2 – już nie tylko aplikacje bankowe to robią ale nawet Inpost .. tresura trwa. Nie tworzy się rozwiązań które nie będą wykorzystane.

 9. Irfy 29.01.2024 13:19

  @Katarzyna TG
  “Kowalski” sobie nie stworzy. Ale furtki do omijania systemu powstaną również dla tych Kowalskich, inaczej być nie może. Z tej prostej przyczyny, że masa obywateli, szczególnie tych z Zachodu, na potęgę kupuje narkotyki albo korzysta z usług prostytutek.

  I to są transakcje gotówkowe. Oczywiście nawet w Polsce znajdują się dealerzy, którzy w swojej naiwności rozliczają się z klientami przelewami na konto. Tylko że tacy wpadają po miesiącu, bo banki mają specjalne oprogramowanie do wychwytywania takich transakcji. I kiedy je wychwycą, z miejsca informują policję.

  Podsumowując, z całą pewnością powstanie coś, co zastąpi gotówkę i czego nie da się skontrolować. W przeciwnym przypadku można będzie od razu zamknąć 80% europosłów, głównych klientów na kokainę i inne “lepsze” używki. Nie mówiąc już o tym, że całe to szacowne grono masowo korzysta z usług pań i panów lekkich obyczajów. Co w przypadku oficjalnego wykrycia jest wspaniałym narzędziem do szantażu.

 10. Katana 29.01.2024 14:29

  //80% europosłów//

  To, że oni tak o sobie myślą (jak myślą) to jeszcze mnie nie dziwi… Ale, że Szanowny Kolega uważa, że oni nie są zaliczani do zwykłych ludzi to już trochę.
  Większość ćpeków myśli, że mogą w każdej chwili odstawić. To jedno…
  A grubsze leszcze sami sobie mogą produkować. I “handlować” tym szajsem.

  PS: Jak już przewidujemy zamysły chusego kuja to dawajmy do końca… Po co skupiać się na stanach przejściowych? Tylko o własne życie chodzi?

 11. Kazma 29.01.2024 17:11

  A ja myślę, że jeżeli jeszcze trochę takich pozostało, to Polak da se radę i bez papierów.

 12. kufel10 29.01.2024 17:12

  Dlatego trzeba mieć złoto, np monety uncjowe, będzie rozliczenie złotem. Np budowa domu – ileś tam złotych monet, płacicie kartami i sami jesteście winni.

 13. Katarzyna TG 29.01.2024 17:23

  kufel10, żeby to było takie proste.. Przypomnę że już w 1933 zakazano posiadania złota. Co za problem powtórzyć taką akcję? Wtedy były przynajmniej jakieś pozory demokracji, dziś nie ma.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozporz%C4%85dzenie_wykonawcze_6102

 14. Katana 29.01.2024 17:38

  Złotymi monetami nie opłacisz horrendalnych (niedoszle) czynszów, opłat, dopłat…
  Trochę złota warto mieć by na lewo handlować ale weź to teraz przechowaj…
  Za budowę na pewno tak nie zapłacisz. To nie kanapka z dżemem.

 15. Katarzyna TG 29.01.2024 18:03

  A swoją drogą im bardziej skorumpowana władza tym mniej chętnie ludzie płacą podatki. Jeżeli gotówka zostanie zlikwidowana to ludzie mogą próbować przejść na system usługa za usługę, usługa za rzecz lub dowolna inna konfiguracja, w skrócie barter. To już dzisiaj działa. Uszczelnianie systemu może się skończyć .. rozszczelnieniem systemu. Co wówczas zrobi władza? Terror skarbowy?

  Taka Szwecja na przykład obecnie prowadzi działania promujące płatności gotówkowe a władze wykreśliły bezgotówkowe cele Agendy 2030 ze swojej bieżącej polityki. I tylko eurokołchoz dzielnie wprowadza socjalizm ..

 16. Katana 29.01.2024 18:19

  Przy wyższej temperaturze (gotowane żaby) poczują już nie terror a jakieś łaskotki – gilgotki…

  Ktoś ma pomysł jak eurokołchoz opuścić przy jak najmniejszych stratach w dobytku?
  Poważnie pytam, może ktoś pomoże tak z doświadczenia.
  Chodzi mi raczej o “nieprawomyślne kierunki”.

 17. MasaKalambura 29.01.2024 21:16

  Uścisk Bestii (komputer księgujący EU intencjonalnie nazwano BEAST) coraz silniejszy.

  Za chwilę nie kupisz już, ani nie sprzedasz bez zgody BEASTy Bestii.
  Obywatelu Unii.
  Jej finansowy niewolniku.

  Czy przehandlowanie waluty PLN jest dziś w interesie Obywateli Polskich? U nas ograniczenie do 15000 (~3 tyś euro) zł dla przedsiębiorców PiS wprowadził dawno temu. I nie szykuje się od tego odejście, tylko brnięcie jeszcze dalej. Chcieli PiSu agenci od stycznia ograniczyć te płatności dla przedsiębiorców do 8000,(~2 tyś euro) i wprowadzić nowy limit dla osób fizycznych do (5000 euro) 20.000 PLN.

  Całe szczęście nowa władza to zatrzymała. Na jak długo nie wiadomo. Ale od stycznia mamy tylko ten dotąd działający. Dobre i to. Jak widać niewiele to zmieni, bo Parlament EU odgórnie nas strzyże. Kajdany zakłada. O wiele lżejsze niż chciał zrobić to PiS. Ale jednak.

  Krążą plotki, że za cenę nowych pożyczek nowa władza PLN jednak zechce porzucić. Czy to dobra wiadomość? Nie wiem.

 18. kufel10 30.01.2024 00:15

  @ Katarzyna TG – i co z tego że zakazano, doczytaj ile % osób oddało złoto. Przecież rynek na drugie dno 😉 Jakby “zakazano” i miałabyś np kilogram złota to polecaialabyś je oddać?

  @ Katana – a co ty wiesz o branży budowlanej? Zbudowałeś co kiedyś? Monety masz gramowe, uncjowe, wiesz ile kosztuje robocizna przy wznoszeniu ścian? Przechować? A słyszaleś o banku ziemnym? Czy ty jesteś swiadomy o czym piszesz, czy tylko pobrzdękujesz na zasadzie “wydaje mi się” ? 🙂 Płacisz chłopie kartą w biedronce, to od razu widać, ogarnij się trochę 😉

 19. Katana 30.01.2024 00:36

  Z tego co napisałeś to tylko, że kartą w biedrze płacę jest prawdą. Myślisz, że takimi pierdołami zatrzymasz cyfryzację? Mam nieco inne priorytety.
  Tak, tak… Zakop sobie w ogródku… A domek tujami zasadź to nikt nie znajdzie i nie sprawdzi jak zapłaciłeś.
  https://youtu.be/ILiIzqsfSbo
  https://youtu.be/iceb_r8QaWA

 20. kufel10 30.01.2024 04:48

  No widzisz, a ja pluje na biedre i nie mam karty. Jestem POLAKIEM a nie lemingiem. Barachło wyczuję z daleka. Złoto można kupić za gotówkę w mennicy na paragon, pojęcia o tym nie masz bo życie leminga toczy się wokół spłacania rat, promocji w zagranicznym sklepie, telewizora, roboty na sortowni papierków i wrzucaniem zdjęć swojego powykręcanego ryja na instagrama. Wolność to własność !

 21. Katana 30.01.2024 12:55

  “Zakupy uciskowe” oferują… A ja ciach i są bezuciskowe – w innych też kupuję. Ale patrz Pan jacy… kurduple… Ale kupuję, kupuję u tych zasrańców.

  Poza tym nic nie trafiłeś (to trochę jak leming, po pozorach) więc wygląda na to, że nie jestem lemingiem.
  Przykro mi jeśli zawiodłem.
  Leming nie wie, że nie ocenia się po pozorach. Albo to, że oceniamy po intencjach.
  Uniezależniam się jak mogę. Aż tak mnie nie mają. A Twoje porównania kto większy leming opierają się na śmiesznych raczej kryteriach. Najgorszym mym “grzechem” w kwestii kredytów to raty 0% na pralkę.

 22. kufel10 30.01.2024 17:45

  Możesz sobie dalej bajdurzyć i snuć przeróżne teorie usprawiedliwiające twoje zachowanie, ale faktów nie zmienisz. Tylko p0lactwo tak postępuje, potomstwo chłopków pańszczyźnianych i ciemnego proletariatu.

 23. Kazma 30.01.2024 18:07

  Może też tak być, że jak głód przyciśnie i cienko będzie z żarciem, to za uncję złotka nawet jednej ścianki nie postawisz a oddasz ją za jedzenie może na kilka dni albo nawet nie to. Na trudne czasy lepiej mieć trochę więcej srebrnych klepaków.

 24. Katarzyna TG 30.01.2024 18:27

  Nawet jest takie powiedzenie – “zlotem się nie najesz”. Można mieć kilogramy i .. umrzeć z głodu. Bo prawdziwą wartość w razie W ma żywność, woda pitna, energia i .. broń. Żadne papierki, żadne monety, żadne złoto.

  kufel10, słyszałam że owszem złoto można w mennicy kupić ale nie tylko na paragon ale i na dowód. Ciekawe skąd taki wymóg, prawda?

 25. Katana 30.01.2024 19:28

  Kufel… arystokrato z Koziej Wólki… Idź se strzel kuflowe jeśli nie masz się czego czepić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.