Gorsze nastroje konsumentów

Opublikowano: 04.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1603

W marcu 2022 r. odnotowano w Polsce pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich, w stosunku do poprzedniego miesiąca – ocenia Główny Urząd Statystyczny. To przede wszystkim skutek napaści Rosji na Ukrainę oraz pandemii.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący obecne tendencje w konsumpcji indywidualnej, wyniósł minus 39 pkt. GUS-owski wskaźnik ufności konsumenckiej może przyjmować wartości od minus 100 do plus 100 pkt. Wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad nastawionymi optymistycznie. W marcu wszystkie elementy składowe bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej uzyskały wartości niższe niż przed miesiącem.

Największe spadki odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 22,0 pkt i 15,8 pkt.). Dla pozostałych składowych wskaźnika spadki kształtowały się następująco: 11,0 pkt dla oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów, 4,6 pkt dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz 2,8 pkt dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju.

W odniesieniu do marca 2021 r. obecna wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej jest niższa o 16,0 pkt. Także wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, przedstawiający oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 12,2 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniósł minus 31,5 pkt. Tu także zmniejszyły się wszystkie jego składniki. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej w marcu spadł o 11,3 pkt w porównaniu do marca ubiegłego roku.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info

3

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.