Górnicy wywalczyli podwyżki

Opublikowano: 14.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1104

W polskich kopalniach wciąż istnieją silne i bojowe związki zawodowe. A co za tym idzie – pracownicy mogą liczyć na przedstawicieli, którzy skutecznie zawalczą o lepsze warunki płacy i pracy. Kolejny na to dowód mamy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, której zarząd musiał dzisiaj zgodzić się na wzrost wynagrodzeń dla zatrudnionych górników.

Porozumienie w JSW zostało zawarte. Oznacza to, że zakończył się trwający od 2020 roku spór zbiorowy. Związkowcy musieli się napracować, by wymusić na kierownictwie spółki zwiększenie funduszu płac. W lipcu wywalczyli wzrost płac o 3,4 proc., zapowiadając, że to nie koniec boju. Teraz dołożyli jeszcze 1,6 proc.

Deal jest następujący: oprócz podwyżek płac zasadniczych, od 1 października pracownikom, którzy byli zatrudnieni w spółce co najmniej od sierpnia dostaną nagrodę jednorazowa w stawce: 4 300 zł – dla zatrudnionych pod ziemią, a także 3 500 zł w przypadku zatrudnionych w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla. Dla pozostałych pracowników spółki nagroda wyniesie 3 100 zł.

Koszt nie jest horrendalny – łącznie budżet płac wyniesie 139,3 mln zł w roku 2021. Wzrost stawek w tabelach płac o 1,6 proc. od września to koszt 23,5 mln zł. Nagroda jednorazowa to koszt 113,5 mln zł, a posiłki i posiłki profilaktyczne – 2,3 mln zł.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.