Gorczański szczyt bezczelności

Opublikowano: 22.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Doszło do kolejnej nielegalnej rozbudowy ośrodka narciarskiego na zboczach góry Tobołów. Teren podlega ochronie ze względu na obecność rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

Jak informuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, od grudnia 2012 r. Józef Pasek, właściciel firmy Ostoja Górska Koninki, kontynuuje rozbudowę prowadzonego przez siebie ośrodka. Bez wymaganych prawem decyzji i pozwoleń wybudowano instalację elektryczną i oświetlenie wyciągu orczykowego na polanach Starmaszka i Tobołów oraz na trasie narciarskiej na stokach Tobołowa. PnrWI oraz Gorczański Park Narodowy złożyły w tej sprawie stosowne zawiadomienia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, prokuratury rejonowej oraz nadzoru budowlanego.

Pracownia podkreśla, iż karygodnych działań inwestora nie powstrzymały interwencje ze strony różnych służb. Od marca 2012 r. Prokuratura Rejonowa w Limanowej prowadziła postępowanie przeciwko inwestorowi, podejrzanemu o popełnienie w 2011 r. przestępstwa z art. 181 § 2, 187 § 1, 188 kodeksu karnego oraz art. 90 ust. 1 prawa budowlanego. Postępowanie zakończyło się 20 listopada 2012 r. skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Limanowej. Ponadto, 5 listopada 2012 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Limanowej wydał nakaz rozbiórki samowolnie rozbudowanego w 2011 r. wyciągu narciarskiego na Tobołowie (decyzja nakazująca rozbiórkę jest nieprawomocna). RDOŚ prowadzi obecnie już dwa postępowania dotyczące spowodowania przez inwestora zniszczeń w środowisku przyrodniczym w obrębie obszarów Natura 2000 „Ostoja Gorczańska” i Natura 2000 „Gorce”. Co więcej, PINB wszczął kolejne postępowanie administracyjne związane z dokonaną w 2012 r. samowolą budowlaną.

„Apelujemy do turystów, narciarzy i snowboardzistów o niekorzystanie z ośrodków narciarskich, których powstaniu bądź modernizacji towarzyszyło złamanie prawa i niszczenie cennej przyrody. Warto promować te ośrodki, które dbają o spełnianie wszystkich standardów, a nie wspierać patologię i dokładać się do zysków opartych o lekceważenie prawa, ludzi i przyrody” – mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia.

O sprawie można przeczytać też TUTAJ.

Zdjęcie: KrzyJab (Krzysiek)
Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
marcinK
Użytkownik
marcinK

Czesi i Słowacy umieli się jakoś dogadać tzn wszyscy poszli na ustępstwa w latach 90 powstało u nich proste prawo: na terenach parków nie tworzymy nowych stoków ale jeżeli jest tam już wyciąg to można go modernizować budować nowe oraz poszerzać trasy, chociażby Chopok. a u nas Pracownia na rzecz Wszystkich Istot to zwykłe pasożyty i tyle.

ekoterroryzmowi mówimy zdecydowane nie

TheLovePolice
Użytkownik
TheLovePolice

Trzeba do auta zapakować parę narzędzi, kilku złomiarzy i w trybie przyspieszonym zdemontować nielegalną instalacje.
Kurcze że to nie u mnie.

kuba77
Użytkownik
kuba77

ekoterroryzm, jakie nowe popularne słowo, no, no, no.

RobG56
Użytkownik

A co będzie jak Józef Pasek, weteran spod Rospudy, przywiąże się na szczycie słupa?

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Widzę chyba nikt nie był na tamtym “wyciągu” – drewniane jednoosobowe krzesełko – pamiętające chyba jeszcze lata 80-te poprzedniego wieku.
W weekend po 12:00 są takie kolejki że w ciągu godziny można zjechać max 3 razy.
Nic dziwnego że chcą to zmodernizować…
Ale jak się nie da to wyciąg dalej będzie reliktem poprzedniej epoki aż w końcu stanie się skansenem i zostanie wpisany do rejestru zabytków.. Chyba komuś na tym mocno zależy.

Zuzanna
Użytkownik
Zuzanna

@marcinK Jak coś jest szkodliwe dla środowiska, to jest też szkodliwe dla “osób fizycznych i ich grup”, tylko może osoby fizyczne są zbyt głupie, żeby to zrozumieć.

Il
Użytkownik

Narty lub deskę na plecy i NA PIECHOTĘ na górę lenie smierdzące i pasożyty.
Do roboty krowy doić, oborę sprzątać …
… a nie … zachciało im sie wyciongów.
Do kopalni, do elektrowni, do huty stali, do spawania, itp popracować to bendzieta wiedzieć ile sie trza namęczyć aby zrobić takie luksusy egoistyczno i hedoistyczno zachciankowe jak wyciąąąągi.

A górę powinno się powoli rozebrać. Nie będzie góry – nie będzie problemu. Rzadkie gatunki zwierząt i roślin powoli przemieszczą się w inne miejsca.

23
Użytkownik
23

@Il 100% racji!