Gorczański szczyt bezczelności

Opublikowano: 22.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1042

Doszło do kolejnej nielegalnej rozbudowy ośrodka narciarskiego na zboczach góry Tobołów. Teren podlega ochronie ze względu na obecność rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

Jak informuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, od grudnia 2012 r. Józef Pasek, właściciel firmy Ostoja Górska Koninki, kontynuuje rozbudowę prowadzonego przez siebie ośrodka. Bez wymaganych prawem decyzji i pozwoleń wybudowano instalację elektryczną i oświetlenie wyciągu orczykowego na polanach Starmaszka i Tobołów oraz na trasie narciarskiej na stokach Tobołowa. PnrWI oraz Gorczański Park Narodowy złożyły w tej sprawie stosowne zawiadomienia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, prokuratury rejonowej oraz nadzoru budowlanego.

Pracownia podkreśla, iż karygodnych działań inwestora nie powstrzymały interwencje ze strony różnych służb. Od marca 2012 r. Prokuratura Rejonowa w Limanowej prowadziła postępowanie przeciwko inwestorowi, podejrzanemu o popełnienie w 2011 r. przestępstwa z art. 181 § 2, 187 § 1, 188 kodeksu karnego oraz art. 90 ust. 1 prawa budowlanego. Postępowanie zakończyło się 20 listopada 2012 r. skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Limanowej. Ponadto, 5 listopada 2012 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Limanowej wydał nakaz rozbiórki samowolnie rozbudowanego w 2011 r. wyciągu narciarskiego na Tobołowie (decyzja nakazująca rozbiórkę jest nieprawomocna). RDOŚ prowadzi obecnie już dwa postępowania dotyczące spowodowania przez inwestora zniszczeń w środowisku przyrodniczym w obrębie obszarów Natura 2000 „Ostoja Gorczańska” i Natura 2000 „Gorce”. Co więcej, PINB wszczął kolejne postępowanie administracyjne związane z dokonaną w 2012 r. samowolą budowlaną.

„Apelujemy do turystów, narciarzy i snowboardzistów o niekorzystanie z ośrodków narciarskich, których powstaniu bądź modernizacji towarzyszyło złamanie prawa i niszczenie cennej przyrody. Warto promować te ośrodki, które dbają o spełnianie wszystkich standardów, a nie wspierać patologię i dokładać się do zysków opartych o lekceważenie prawa, ludzi i przyrody” – mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia.

O sprawie można przeczytać też TUTAJ.

Zdjęcie: KrzyJab (Krzysiek)
Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. marcinK 22.02.2013 10:37

  Czesi i Słowacy umieli się jakoś dogadać tzn wszyscy poszli na ustępstwa w latach 90 powstało u nich proste prawo: na terenach parków nie tworzymy nowych stoków ale jeżeli jest tam już wyciąg to można go modernizować budować nowe oraz poszerzać trasy, chociażby Chopok. a u nas Pracownia na rzecz Wszystkich Istot to zwykłe pasożyty i tyle.

  ekoterroryzmowi mówimy zdecydowane nie

 2. TheLovePolice 22.02.2013 11:04

  Trzeba do auta zapakować parę narzędzi, kilku złomiarzy i w trybie przyspieszonym zdemontować nielegalną instalacje.
  Kurcze że to nie u mnie.

 3. kuba77 22.02.2013 11:19

  ekoterroryzm, jakie nowe popularne słowo, no, no, no.

 4. RobG56 22.02.2013 11:56

  A co będzie jak Józef Pasek, weteran spod Rospudy, przywiąże się na szczycie słupa?

 5. Rozbi 22.02.2013 13:38

  Widzę chyba nikt nie był na tamtym “wyciągu” – drewniane jednoosobowe krzesełko – pamiętające chyba jeszcze lata 80-te poprzedniego wieku.
  W weekend po 12:00 są takie kolejki że w ciągu godziny można zjechać max 3 razy.
  Nic dziwnego że chcą to zmodernizować…
  Ale jak się nie da to wyciąg dalej będzie reliktem poprzedniej epoki aż w końcu stanie się skansenem i zostanie wpisany do rejestru zabytków.. Chyba komuś na tym mocno zależy.

 6. Zuzanna 22.02.2013 18:48

  @marcinK Jak coś jest szkodliwe dla środowiska, to jest też szkodliwe dla “osób fizycznych i ich grup”, tylko może osoby fizyczne są zbyt głupie, żeby to zrozumieć.

 7. Il 23.02.2013 22:42

  Narty lub deskę na plecy i NA PIECHOTĘ na górę lenie smierdzące i pasożyty.
  Do roboty krowy doić, oborę sprzątać …
  … a nie … zachciało im sie wyciongów.
  Do kopalni, do elektrowni, do huty stali, do spawania, itp popracować to bendzieta wiedzieć ile sie trza namęczyć aby zrobić takie luksusy egoistyczno i hedoistyczno zachciankowe jak wyciąąąągi.

  A górę powinno się powoli rozebrać. Nie będzie góry – nie będzie problemu. Rzadkie gatunki zwierząt i roślin powoli przemieszczą się w inne miejsca.

 8. 23 24.02.2013 22:34

  @Il 100% racji!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.