Gorączka cukru

Opublikowano: 17.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 760

Neokolonialny podbój „trzeciego świata” trwa w najlepsze. Jednakże dziś, zamiast okrętów z konkwistadorami, Zachód posyła samoloty z „inwestorami”. Wraz ze zmianą posłańców, zmianie uległa także niesiona przez nich religia, katolicyzm zastąpił kapitalizm. Jedna rzecz od wieków pozostaje jednak niezmienna – idący za nimi wyzysk, choroby, bieda, niesprawiedliwość i śmierć.

Protest Indian z Brazylii przeciw zawłaszczaniu ich ziem przez korporacje.

Jednym z nieszczęść autochtonów jest cukier, a dokładnie jego wciąż rosnąca, monstrualna konsumpcja i zarabiające na niej korporacje.

W 2013 roku, organizacja humanitarna Oxfam opublikowała raport zatytułowany „Gorączka cukru”, w którym skupiła się na problemie zawłaszczania ziem pod produkcję cukru. Według niego, od 1961 do 2009 roku, w 48 lat, światowa produkcja cukru wzrosła ponad dwukrotnie (tak samo jak konsumpcja) do poziomu 176 milionów ton, a do 2020 ma się zwiększyć o kolejne 25%. Zapewnia ją 31 milionów hektarów upraw – obszar porównywalny do terytorium Włoch.

Tereny te zazwyczaj odbierane są ich rdzennym mieszkańcom m.in. Brazylii, Kambodży, Indonezji, Gwatemali i Mozambiku. Buldożery zrównują z ziemią wioski, oraz żywiące ich mieszkańców lasy i pola. Opryski natomiast zatruwają wodę i wywołują choroby. Od tej pory ziemia ta będzie zaspokajać konsumpcyjne zachcianki mieszkańców pierwszego świata.

Liderami wykorzystywania cukru z tego procederu są Nestle, Unilever (m.in. Algida, Lipton, Rama, Knorr), Coca-Cola, Danone, Mars, PepsiCo, Mondelez (m.in. Milka, Delicje), General Mills, Kelloggs (m.in. Corn Flakes), oraz Associated British Foods.

Rzecznik PepsiCo na zarzuty odpowiedział że „Nasi dostawcy zapewnili nas, że przestrzegają prawa”, czytaj – jeśli prawo zezwala na wysiedlanie i trucie ludzi, to nie widzimy w tym żadnego problemu.

Przemysł cukrowniczy nie jest jednak jedynym który uczestniczy w wywłaszczaniu mieszkańców z ich ziem. Jedynie od 2000 roku inwestorzy wykupili 33 miliony hektary ziemi, o 2 miliony więcej niż sam przemysł cukrowniczy przez 48 lat. Ziemie przeznaczane są m.in pod uprawy soi (107 milionów hektarów w 2012 roku) i palm olejowych (16 milionów hektarów).

Źródło: GrecjawOgniu.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Piechota 17.08.2015 15:36

    Destrukcyjny wielki kapitalizm doprowadzi do przetrzebienia Ziemi. Światowa władza mamony i ślepa bezgraniczna chciwość doprowadzi do zagłady cywilizacji.

  2. kornwalia 17.08.2015 22:03

    Kolejny argument, aby ograniczyć spożycie cukru i co najważniejsze, aby zbojkotować wyżej wymienione firmy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.