Google szpiegował „skrajną prawicę” dla antyterrorystów

Opublikowano: 24.08.2020 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 44

Lewicowy brytyjski dziennik „The Guardian” twierdzi, że amerykański koncern Google gromadził dane na temat osób o „skrajnie prawicowych” poglądach. Następnie przekazywał ich dane osobowe antyterrorystom. Teraz informacje na ten temat wyciekły podczas ataku hakerskiego, a były one zbierane przez cyfrowego giganta już od 1996 roku.

Za zbieranie danych na temat określonej grupy użytkowników internetu odpowiadała mało znana komórka, która funkcjonuje właśnie w ramach amerykańskiego koncernu Google. To właśnie ona regularnie przekazywała szczegółowe informacje tamtejszym antyterrorystom. Jednocześnie gigant nie zdecydował się na blokowanie kont wielu z nich, dlatego do dzisiaj funkcjonują one na YouTube, Gmailu i w innych usługach.

Nie wszyscy mieli też nawoływać do przemocy. Spora część z inwigilowanych osób po prostu wyrażała swoje poglądy w sieci internetowej. Były one jednak klasyfikowane jako „skrajnie prawicowe” i następnie przekazywane służbom.

„The Guardian” powołuje się przy tym na informacje uzyskane podczas ataku hakerskiego. Hakerzy mieli przejąć dane z serwerów firmy hostingowej z siedzibą w Teksasie. To właśnie z niej miało korzystać kilka instytucji należących do szeroko pojętych organów ścigania. Dzięki atakowi udało się ujawnić, że informacje o „skrajnej prawicy” były zbierane przez Google od 1996 do 2020 roku.

Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o