Google rezygnuje z kradzieży wynalazku Polaka

Opublikowano: 01.02.2020 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2160

Komputerowe kodowanie ANS – wynalazek dr. Jarosława Dudy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest powszechnie dostępny w oprogramowaniach komputerowych na całym świecie. Google porzucił próby opatentowania tego rozwiązania.

„Nikt nie dostał patentu na metodę kodowania ANS. Ja także nie – od początku chciałem, aby rozwiązanie było ogólnodostępne i bezpłatne dla użytkowników komputerów, smartfonów. Wszyscy użytkownicy tych urządzeń nieświadomie korzystają z kodowania ANS, wszyscy mają do tego prawo” – powiedział w piątek PAP dr Jarosław Duda, wykładowca Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, który opracował metodę w latach 2006-2013.

Wynalazek naukowca próbował opatentować Google, przeciwko czemu protestował Uniwersytet Jagielloński. Dr Jarosław Duda od 2014 r. prowadził z Google korespondencję – mailową i za pośrednictwem publicznego forum – i pomagał tej firmie w adaptacji ANS do kompresji plików wideo. W czerwcu 2017 r. – jak mówił – przez przypadek znalazł wniosek patentowy Google z grudnia 2015 r. na użycie ANS w kompresji wideo.

W 2018 r. amerykański urząd patentów i znaków towarowych odrzucił wniosek złożony przez Google, dotyczący rozwiązania autorstwa polskiego uczonego. „Od tamtego czasu nie podejmowaliśmy żadnych kroków w tej sprawie. Zawsze chcieliśmy, żeby to rozwiązanie było ogólnodostępne” – powiedział PAP rzecznik prasowy Google w Polsce Adam Malczak, przyznając że amerykańskie przedsiębiorstwo nie ma patentu.

Kodowanie ANS (z ang. Asymmetric Numeral Systems) pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Dzięki metodzie szybkość i efektywność przepływu informacji drogą elektroniczną wzrosła aż 30 razy.

Kodowanie ANS stanowi jeden z fundamentów dzisiejszego wirtualnego świata, używane jest w produktach m.in. Apple, Facebooka, Google, Linux.

Metoda dr. Dudy została także zastosowana w nowym formacie plików graficznych – JPEG XL. Prawdopodobnie w tym roku wszystkie zdjęcia elektroniczne będą mogły być zapisywane jako JPEG XL – oznacza to nawet trzykrotne zmniejszenie rozmiaru plików graficznych bez utraty ich jakości, zwiększenie szybkości ich przesyłania, lepszą jakość grafik na platformach społecznościowych, szybsze otwieranie stron internetowych, odciążenie nośników i łącz internetowych.

Autorstwo: Beata Kołodziej
Fotografia: StartupStockPhotos (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. fizyk 01.02.2020 09:15
  2. akami 01.02.2020 19:15

    Mogł to opatentować. I wykombinowac jak na tym zarobić od bogatych korporacji, a zarobione pieniądze mógł przeznaczyć na chore dzieci skoro taki altruista. A tak d… Panie d… !!!

  3. majkel 02.02.2020 04:50

    Ożesz w mordę, jedna z najbogatszych instytucji na świecie dokonuje tak ohydnego szachrajstwa i próbuje opatentować nie swój pomysł. Zwykłe złodziejstwo. A Pan dr. Duda nie tak majętny jak Google, ale potrafił dać swój wynalazek ludziom za free. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że 1 człowiek jest dużo więcej wart niż te wszystkie korporacje do kupy wzięte

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.