“Google News” może zostać zamknięte w Europie

Opublikowano: 20.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1820

Jeden z czołowych menedżerów korporacji nie wykluczył, że Google News zostanie zamknięte w krajach Unii Europejskiej, jeśli Bruksela wprowadzi nowy podatek za linkowanie do wiadomości.

Wiceprezes działu informacyjnego Google, Richard Gingras, przyznał, że firma jest zaniepokojona unijną propozycją potrącania podatku od linków. Inicjatywa w założeniu ma być rekompensatą wobec twórców wiadomości, ponieważ fragmenty ich artykułów pojawiają się w wynikach wyszukiwania.

Gingras powiedział w rozmowie z “The Guardian”, że przyszłość Google News na terenie Unii Europejskiej będzie zależeć od tego, czy Bruksela odpowiednio sformatuje przepisy. Przypomniał również historię z 2014 roku, gdy rząd Hiszpanii próbował obciążyć Google podatkiem za linki. W odpowiedzi firma zamknęła usługę Google News w tym kraju, a największe hiszpańskie serwisy informacyjne odnotowały znaczny spadek ruchu na stronach.

Tradycyjni wydawcy wiadomości często obwiniają Google’a za pochłanianie znacznej części dochodów z reklam, które niegdyś służyły jako wsparcie dla publikacji drukowanych. Wiele firm musi jednak pamiętać, że są w dużym stopniu uzależnione od Google News, jeśli chcą przyciągnąć jak największe grono czytelników na swoją stronę i wygenerować większe dochody w przestrzeni cyfrowej.

Google ostro lobbuje przeciwko europejskiej propozycji podatku, który miałby na celu zapewnienie twórcom treści cyfrowych, wynagrodzenia za pojawianie się ich tekstów w najpopularniejszej wyszukiwarce świata. Projekt został w przeważającej części poparty przez europosłów, ale Google ma nadzieję, że zdoła jeszcze wpłynąć na Komisję Europejską i państwa członkowskie, zanim wszystko zostanie zatwiedzone.

Unia Europejska jest jedną z niewielu organizacji na świecie na tyle potężnych, by wymusić zmiany w działaniu gigantów technologicznych, takich jak Google czy Facebook, którzy niechętnie zgodzą się na utratę około 500 milionów użytkowników. Brukselę można więc śmiało uznać za centrum bitew o przyszłość Internetu.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Konter 21.11.2018 02:15

    Cenzura pod przykrywką walki o prawa autorskie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.