Google groził klientom Skyhook

Opublikowano: 09.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 742

Skyhook, właściciel jednej z największych baz danych adresów MAC ruterów wi-fi w USA, był bliski podpisania umów na świadczenie usług geolokalizacyjnych z Samsungiem i Motorolą. Przeszkodziło w tym Google, które zagroziło rzekomo ww firmom utratą licencji na system Android gdyby weszły w kontakt z konkurentem.

Google, jak wiadomo lubi nasze dane dotyczące położenia. Na nich opiera swoją przyszłość w tagetowanej po lokalizacji reklamie mobilnej. Nie znosi więc w tej dziedzinie konkurencji.

Problem w tym, że tworząc system Android firma z Mountain View zapowiadała, że będzie on otwarty dla wszystkich producentów sprzętu i dystrybutorów i tylko od nich zależeć będzie czy będą współpracować z Google przy sprzedaży telefonów z Androidem. Skyhook wierząc w te zapewnienia wydał 1,5 miliona dolarów na lobbying w Motoroli przekonując firmę do migracji z systemów geolokalizacyjnych Google na Skyhook. Wtedy Google miał wkroczyć do akcji zagrażając Motoroli utratą licencji. Podobna sytuacja, miała mieć miejsce również w przypadku Samsunga.

Twórcy Skyhook nie mają za złe Google, że chce kontrolować swój system i utrzymywać na nim monopol kluczowych dla niej usług. To samo robi Apple czy Microsoft. Ma jednak za złe to, że pierwotnie informowała ona o otwartości Androida, podczas gdy faktycznie poprzez kontrolę nad platformą, kontroluje ona również firmy ją wykorzystujące, w sposób nieuczciwy wpływając ich wybory technologiczne.

Prawnicy Skyhook spróbują przekonać do tej wersji sąd. Dodatkowym atutem mają być cztery patenty związane z geo-lokalizacją, których właścicielem jest Skyhook, a które, według tej firmy, narusza Google.

Kto ma rację w tym sporze?

Opracowanie: Borys Musielak
Na podstawie: www.readwriteweb.com
Źródło: OSnews


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dominik_V 09.05.2011 12:36

    No jednak google powoli staje się “evil”. Swoją drogą bardzo sprytnie zaplanowane – ostry marketing, tanie telefony, promocja androida na całego, a tu mamy kolejne potwierdzenia, że google zależy na monopolu i utrzymaniu swojej pozycji a nie na rozwoju technologii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.