Gonzalo Lira – jak to było naprawdę?

Opublikowano: 24.04.2022 | Kategorie: Media, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1370

Wczoraj informowaliśmy, powołując się na doniesienia Scotta Rittera, że bojownicy Azowa zamordowali niezależnego dziennikarza Gonzalo Lirę. Okazało się to fejkiem, którym niniejszym prostujemy (poprzednia wiadomość została wyedytowana, by nie wprowadzała w błąd).

Najważniejszą informacją jest fakt, że Gonzalo na szczęście wciąż żyje. Został zatrzymany, następnie aresztowany w Wielki Piątek (15 kwietnia) około godziny 13.00 w Charkowie.

Po zwolnieniu 22 kwietnia, na zaprzyjaźnionym kanale Greków przekazał w 4-minutowym komunikacie, że zatrzymania go dokonało SBU. Zatrzymano mu wszystkie nośniki danych. Musiał się zobowiązać do  zachowania w tajemnicy szczegółów toczącego się przeciwko niemu śledztwa. Oznacza to, że przedstawiono mu zarzuty i ma status podejrzanego. Ma zakaz opuszczania Charkowa. Stracił dostęp do swych materiałów i dotychczasowego konta.

Niezależny dziennikarz podziękował wszystkim osobom uczestniczącym w poszukiwaniach go i zgłaszających jego nagłe zniknięcie do ambasady chilijskiej w Kanadzie, Irlandii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce.

Z powodu mieszanego małżeństwa rodziców Gonzalo ma podwójne obywatelstwo amerykańskie i chilijskie. W jednym z programów (nadawał codziennie) zasugerował, że jeżeli kiedyś zniknie na tydzień, będzie to zły znak.

„Może nie uratujemy Gonzalo Lirę, ale powinniśmy głośno protestować wobec nękania go, jako amerykańskiego dziennikarza, bo tak mogą potraktować każdego innego z »You Tube’a«, »Washingtonu Timesa«, »Washingtonu Postu«. Walka o prawdę prowadzi tylko w jedną stronę” – napisał w jednym z apelów Scott Ritter, który opublikował fejka o śmierci Liry.

Czytając doniesienia medialne z Ukrainy należy pamiętać, że trwa bezprecedensowa wojna informacyjna. Jesteśmy zalewani ze wszystkich stron fałszywymi informacjami, których weryfikacja jest na ogół niemożliwa.

Autorstwo: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

8

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.