Golfsztrom może spowodować zlodowacenie Europy

Opublikowano: 21.10.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1679

Spodziewane osłabienie prądów Oceanu Atlantyckiego w ramach globalnej cyrkulacji AMOC może zaostrzyć i tak już katastrofalne skutki globalnej zmiany klimatu, i doprowadzić do szybkiego zniknięcia lodowców arktycznych. Powiązanie to zostało ujawnione przez naukowców z Uniwersytetu w Bremie (Niemcy), Centrum Badań Oceanicznych im. Helmholtza (Niemcy), Uniwersytetu w Sao Paulo (Brazylia) oraz Instytutu Geologii i Mineralogii Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy). Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature Communications”.

Atlantycka cyrkulacja południkowa (AMOC) to system prądów oceanicznych, które przenoszą ciepłe, słone wody w górnym oceanie, w tym Prąd Zatokowy na północy i zimne wody głębokie na południe. Jest to podstawowy mechanizm regulacji klimatu, łączący czynniki atmosferyczne i termohalinowe, czyli związane z temperaturą i zasoleniem. Oczekuje się, że AMOC znacznie osłabnie w XXI wieku z powodu zmian klimatycznych, co spowoduje wzrost ryzyka wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Zakłada się, że zawalenia AMOC miały miejsce podczas ostatniej epoki lodowcowej. Według jednej z szeroko dyskutowanych hipotez przyczyną było masowe uwolnienie słodkiej wody w wyniku topnienia gór lodowych podczas jednego z wydarzeń Heinricha, kiedy to ze względu na niestabilność pokrywy lodowej Laurentide tempo opadania lodowca do morza gwałtownie wzrosło. Jednak poszlaki sugerują, że cyrkulacja głębinowa oceanu osłabła jeszcze przed wydarzeniem Heinricha i sama stała się przyczyną destabilizacji pokrywy lodowej.

Naukowcy przeanalizowali stosunek magnezu do wapnia w muszlach pradawnych otwornic Neogloboquadrina pachyderma, wydobytych z osadów zachodniej subpolarnej części Północnego Atlantyku. Wiadomo, że stosunek magnezu do wapnia zależy od temperatury wody morskiej: im wyższa temperatura, tym więcej magnezu zostanie zawarte w kalcycie muszli. Ponadto wyznaczono stosunek izotopów tlenu-18 i tlenu-16, z których wyprowadzono regionalne wskaźniki zasolenia Atlantyku. Badane próbki obejmowały ostatnie 35 tys. lat.

Okazało się, że w ciągu ostatnich 27 tys. lat każde zdarzenie Heinricha, którego cykliczność wynosiła 5-10 tys. lat, poprzedzone było znacznym i gwałtownym wzrostem temperatury wód podpowierzchniowych Atlantyku. Zdaniem autorów pracy jest to pierwszy przekonujący dowód na to, że akumulacja ciepła w oceanie spowodowała topnienie morskich brzegów lądolodu Laurentide wokół Morza Labradorskiego, co pociągnęło za sobą zdarzenie Heinricha – osuwanie się lodowców w głąb oceanu. morze i zerwanie ogromnej liczby gór lodowych.

Powtarzające się ocieplenie wód podpowierzchniowych w subpolarnym Atlantyku odpowiada okresom osłabienia AMOC. Zgodnie z wnioskami naukowców osłabienie AMOC, którego ludzkość spodziewa się w najbliższej przyszłości, może doprowadzić do przyspieszenia ocieplenia Północnego Atlantyku, pogorszenia stabilności współczesnych lodowców arktycznych i bilansu wody słodkiej w Północnym Atlantyku, a w konsekwencji może znowu dojść do zlodowacenia.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Baltazar Bombka 22.10.2022 09:06

    Zlodowacenie Europy to efekt globalnego ocieplenia

  2. Foxi 22.10.2022 18:29

    Morze bałtyckie było tak mocno zamarznięte, że budowano na nim tawerny dla podróżnych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.