Sąd nie ma zastrzeżeń ws. gminy „wolnej od LGBT”

Opublikowano: 04.07.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 833

Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę gminy Lipinki o przeciwdziałaniu ideologii LGBT została odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Decyzja sądu w tej sprawie została podjęta jeszcze w czerwcu, wczoraj o rozstrzygnięciu poinformowało Ordo Iuris. „Orzeczenie w sprawie gminy Lipinki jest pierwszym, które potwierdza w sposób jednoznaczny, że deklaracje sprzeciwu wobec ideologii LGBT w ogóle nie mają charakteru dyskryminującego wobec jakiejkolwiek grupy osób” – głosi komunikat na stronie organizacji.

Prezes Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski, komentując postanowienie sądu oświadczył, że „oczekiwałby teraz przeproszenia mieszkańców gminy Lipinki przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który w ogólnopolskich mediach oskarżał ich małą ojczyznę o łamanie prawa i dyskryminację”.

Jak informuje Polsat News, w uzasadnieniu postanowienia sąd zaznaczył, że „stanowisko Rady Gminy zaprezentowane w uchwale ma charakter deklaracji ideowej niestanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków, czy przyznania bądź stwierdzenia uprawnień”, a sama uchwała „nie tworzy i nie znosi istniejących stosunków prawnych i nie zawiera żadnych postanowień, które mogłyby stanowić źródło konkretnych wytycznych programowych dla innych podmiotów, i z których można by wywodzić nakaz wiążącego sposobu zachowania lub działania”.

Sąd zaznaczył też, że gminna uchwała, która zawiera deklarację światopoglądową, podzielaną przez większość radnych, nie podlega kontroli sądu administracyjnego, jeśli nie prezentuje ideologii zakazanej przez prawo i nie ingeruje w sferę publiczną „kierując do innych podmiotów nakaz wiążącego postępowania lub dopóki nie nakłada na obywateli obowiązków”.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie podziela stanowiska sądu i zamierza je zaskarżyć. „RPO nie podziela stanowiska WSA w Krakowie i będzie skarżył wydane postanowienie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Rzecznik ubolewa, że orzeczenie w tak istotnej społecznie sprawie zapadło na posiedzeniu niejawnym bez możliwości przeprowadzenia jawnej rozprawy i wysłuchania wszystkich uczestników postępowania” – poinformował Łukasz Starzewski z zespołu prasowego RPO.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. janpol 05.07.2020 01:18

    “…uchwała, która zawiera deklarację światopoglądową, podzielaną przez większość radnych, nie podlega kontroli sądu administracyjnego, jeśli nie prezentuje ideologii zakazanej przez prawo i nie ingeruje w sferę publiczną „kierując do innych podmiotów nakaz wiążącego postępowania lub dopóki nie nakłada na obywateli obowiązków”…” dowód na to , ze jednak nie wszyscy sędziowie w Polsce są “do wymiany”, bo jednak rozumieją co to jest prawo i jak należy je stosować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.