General Motors kończy produkcję niedrogich elektryków

Opublikowano: 01.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2022

Debiutująca w 2016 roku rodzina kompaktowych pojazdów elektrycznych Chevrolet Bolt EV i EUV nie zapewniała wyjątkowych osiągów, takich jak duży zasięg czy efektowny wygląd, ale był to pierwszy krok amerykańskiego giganta samochodowego na główny nurt rynku pojazdów elektrycznych, ponieważ obecna generacja tych hatchbacków sprzedaje się za 26 500 USD w swoim kraju, z wyłączeniem dotacji. Do końca roku GM będzie zmuszony zaprzestać produkcji Chevroleta Bolt EV i EUV.

Powód tak nieprzyjemnej dla potencjalnych nabywców decyzji jest raczej prozaiczny, jak wyjaśnia „The Verge”, powołując się na wypowiedzi kierownictwa General Motors wygłoszone na niedawnej kwartalnej konferencji sprawozdawczej. Przedsiębiorstwo w Michigan, w którym obecnie produkowane są pojazdy elektryczne tej rodziny, w 2024 roku powinno zostać ponownie wyposażone do produkcji elektrycznych pickupów na nowej platformie GM Ultium, która pozwala tworzyć samochody dość postępowe jak na dzisiejsze standardy. Pickupy i SUV-y, a także crossovery, są znacznie bardziej poszukiwane na rynku amerykańskim niż kompaktowe hatchbacki — zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość tworzenia pojazdów elektrycznych o znacznie większym zasięgu na platformie Ultium.

Produkcja samochodów elektrycznych Chevrolet Bolt EV i EUV w Michigan zostanie całkowicie wstrzymana do końca tego roku. Według cyklu EPA pierwszy z pojazdów elektrycznych jest w stanie przejechać bez doładowania nie więcej niż 414 km, co przy cenie 26 500 USD jest całkiem adekwatną ofertą, ale samochód zbudowany jest na przestarzałej platformie, która prędzej czy później ustąpią miejsca ujednoliconemu przenośnikowi Ultium. Ten ostatni stał się podstawą flagowego crossovera Cadillaca Lyriq, SUV-a Hummer EV w dwóch wersjach oraz pickupa GMC Sierra EV. Pod marką Chevrolet, w oparciu o platformę Ultium, produkowane będą pickupy Silverado EV, a także crossovery Blazer EV i Equinox EV. Platforma zostanie również wykorzystana przez firmę Honda Motor Company do wprowadzenia na rynek amerykański dwóch modeli samochodów elektrycznych.

Gdy Chevrolet Bolt EV i EUV opuszczą linię produkcyjną, crossover Equinox EV stanie się najtańszym pojazdem elektrycznym GM, wycenionym na około 30 000 USD za wersję o zasięgu około 480 km. Do 2025 roku GM planuje wydać 30 miliardów dolarów na elektryfikację swojej oferty i wprowadzenie na rynek 30 nowych modeli typu plug-in. Na amerykańskim rynku samochodów elektrycznych produkty GM stanowią obecnie łącznie nie więcej niż 6%, podczas gdy Tesla kontroluje 66% segmentu, więc taka luka wyraźnie narusza ambicje długowiecznego rynku.

W ubiegłym roku modele z serii Chevrolet Bolt EV potrafiły dość dobrze zwiększyć wolumen produkcji, GM zakładał liczbę co najmniej 44 tys. sztuk, a w tym roku korporacja spodziewa się wyprodukować około 70 tys. samochodów. Do tej pory ekspansja pojazdów elektrycznych na nowej platformie Ultium była powolna ze względu na brak komponentów i zapotrzebowanie na dużą liczbę akumulatorów trakcyjnych, a rodzina Bolt EV mogła być produkowana w przyzwoitych ilościach przy ugruntowanej technologii. Podobno pod koniec tego roku nastąpi przełom w historii tej serii pojazdów elektrycznych, gdyż jej cykl życia dobiegnie końca.

Biografia tej rodziny została oczywiście przyćmiona skandalem z wycofaniem 73 tys. egzemplarzy ze względu na ryzyko samozapłonu baterii trakcyjnych produkowanych przez LG Energy Solution, a przez kilka miesięcy samochody elektryczne Chevrolet Bolt EV i EUV nie były w ogóle produkowane, ale nadal stosowane z powodu braku dostępnych alternatyw stabilny popyt. Jeśli GM jest teraz gotowy do aktywnego skalowania produkcji samochodów na nowej platformie, to fakt zaprzestania produkcji Bolt EV i EUV wywoła ubolewanie tylko wśród najbardziej oszczędnych konsumentów.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

1 wypowiedź

  1. emigrant001 01.05.2023 16:10

    Jak nikt nie powstrzyma ekoterrorystów z Brukseli przed ich szaleństwem fit55 to za 15 lat umrzemy z głodu i zimna jako bezrobotni.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.