Głosowanie online za obywatelskimi projektami ustaw

Opublikowano: 06.06.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1234

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) pracuje nad projektem portalu, który umożliwi zbieranie głosów internautów pod obywatelskimi projektami ustaw. Obecnie trwają analizy dotyczące m.in. rozwiązań technicznych. Jak zapewnia minister Michał Boni, portal obywatelski powinien wystartować już w drugiej połowie tego roku.

– Jesteśmy w końcowej fazie analiz, a potem przygotowania technicznego. Myślę, że w drugiej połowie roku to już będzie funkcjonowało – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

Jego zdaniem wdrożenie portalu jest ważne i użyteczne ze względu na wiedzę i pomysły obywateli. Twierdzi, że opinie zgłaszane za pośrednictwem portalu mogą sprzyjać wdrażaniu przez państwo lepszych regulacji.

– Taka platforma wymiany informacji, zgłaszania pomysłów, ich wspólnego szlifowania jest – moim zdaniem – bardzo twórcza i będzie sprzyjała lepszym rozwiązaniom. Ważne jest, by w świecie otwartości, demokracji, poczucia wolności – a internet to wspiera – wykorzystywać wiedzę obywateli. Tym bardziej, że są oni nie tylko klientami różnych usług, które państwo świadczy, ale w różnych sprawach mogą mieć swoje pomysły, a do tej pory konsultacje wykorzystywały raczej wiedzę organizacji zbiorowych – tłumaczy Michał Boni.

Z pomysłem stworzenia portalu obywatelskiego zwróciły się do resortu organizacje pozarządowe. MAC uznał, że jest on możliwy do zrealizowania.

Minister nie ukrywa, że pod względem organizacyjnym projekt jest złożony i wymaga szczegółowego przemyślenia wszystkich aspektów jego funkcjonowania, włącznie ze stworzeniem funkcji, które pozwolą na korzystanie z portalu osobom niepełnosprawnym.

– Projekt wymaga stworzenia warunków technicznych pełnej dostępności, a dla tych, którzy użytkują i przetwarzają to wszystko, co wpływa, odpowiedniego moderowania. Żeby wszystkie głosy obywatelskie nie wpadały do „czarnej dziury”, tylko żeby były wykorzystywane i aby każdy miał poczucie, że jego głos został dostrzeżony i jest jakaś odpowiedź. Myślimy o rozwiązaniach technicznych, które muszą być dopasowane i dostępne dla wszystkich, także dla niepełnosprawnych – tłumaczył Michał Boni w czasie Forum IAB 2013.

Źródło: Newseria


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. cyberia 06.06.2013 10:40

    No ciekawe, co im z tego wyjdzie? Jeśli by mieli na poważnie brać obywatelskie projekty ustaw to parlament idzie na bruk, bo i tak w większości produkuje gnioty a nie ustawy.

    “Tym bardziej, że są oni nie tylko klientami różnych usług, które państwo świadczy, ale w różnych sprawach mogą mieć swoje pomysły, a do tej pory konsultacje wykorzystywały raczej wiedzę organizacji zbiorowych” – tłumaczy Michał Boni.

    Szanowny Panie Ministrze Boni, obywatele przede wszystkim finansują ten burdel tzn kraj, więc mają prawo wymagać za swoje ciężko zarobione pieniądze tego co im jest do życia potrzebne, a nie co wydaje się słuszne Panu i całej tzw administracji państwowej.
    Mówiąc językiem korporacyjnym: Obywatele to akcjonariusze firmy, administracja państwowa to managerowie wynajęci przez akcjonariuszy do zarządzania firmą w taki sposób aby to było z zyskiem dla tychże akcjonariuszy, a obecnie wygląda że kadra managerska pracuje w interesie obcego koncernu. W normalnej firmie dawno już byście wylecieli z roboty za działanie na szkodę firmy.

  2. egzopolityka 06.06.2013 10:46

    Ludzie u władzy sfałszują wyniki głosowania.

  3. matimozg 06.06.2013 11:11

    Chcą dać kolejne złudzenie demokracji.

    #2 i to bez problemu.

  4. Czejna 06.06.2013 12:36

    Ciekawi mnie ile i kto zgarnie za ta usluge i pod jaki system bedzie tworzony ten portal. Czy nie lepiej zwrocic sie z prosba do obywateli, aby wskazali jak najlepsze rozwiazania, a i sami wspoltworzyli aplikacje na otwartym kodzie, abysmy mieli pelna kontrole od poczatku do konca?

    cyberia
    Pieknie Pan to wylozyl. 🙂

  5. cyberia 06.06.2013 12:53

    @Czejna – *pani

    Macie racje to tylko podpucha, oni się dobrowolnie od koryta nie odczepią 🙁

  6. bro 06.06.2013 16:53

    POlitbiuro nie bedzie juz musiało korzystać z niemiarodajnych badań opinii publicznej. Obywatele będą przekazywać opinię, a później oni będą decydować co jest potrzebne.

  7. jestemtu 06.06.2013 20:58

    Jeśli nad tym projektem będzie czuwać jakaś firma, lub instytucja państwowa to pewnie będzie uczciwie i przejrzyście 🙂

    Przecież to na odległość śmierdzi karmieniem lemingów iluzją demokracji.
    Już to widzę jak krzyczą za mediami mętnego nurtu że mamy demokrację bezpośrednią i jakie to osiągnięcie nierządu t(r)uska. Pożywka dla uśpionej gawiedzi, która łyka wszystko co im tv serwuje.

    (nie jestem sceptykiem, ale takie inicjatywy firmowane przez rząd śmierdzą)

    Pewnie MS dostarczy oprogramowanie, a specjaliści od IT zatrudnieni przez mac zadbają o bezpieczeństwo i przejrzystość.

  8. jestemtu 06.06.2013 21:01

    @cyberia

    “…Szanowny Panie Ministrze Boni…”
    Oni to rozumieją, tylko odwrotnie. :]

  9. ninjas84 07.06.2013 12:12

    heh a wyniki będą składowane na rosyjskich serwerach 😛

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.