Głos matki skuteczniejszy od alarmu pożarowego

Opublikowano: 26.10.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2459

Gdy pożar w budynku mieszkalnym wybuchnie w nocy, ryzyko ofiar śmiertelnych jest wyższe niż w dzień. Dlatego też ważne jest instalowanie czujników dymu i alarmów. Jednak wiele dzieci nie budzi się na dźwięk sygnału tradycyjnego alarmu.

W najnowszym numerze “Journal of Pediatrics” ukazały się wyniki badań nad tym zagadnieniem, przeprowadzonych przez ekspertów z Center for Injury Research and Policy oraz Sleep Disorders Center z Nationwide Children’s Hospital. Specjaliści przetestowali trzy alarmy, w których użyto głosu matki, oraz tradycyjny najpopularniejszy w amerykańskich domach alarm dźwiękowy. W testach wzięło udział 176 dzieci w wieku 5–12 lat.

Badania wykazały, że alarm z głosem matki budzi dzieci z 3-krotnie większym prawdopodobieństwem, niż alarm tradycyjny. Głos matki budził 86–91 procent dzieci i skłaniał do ucieczki z pokoju 84–86% dzieci. Alarm tradycyjny budził 53% dzieci, a 51% zachęcał do ucieczki.

Naukowcy sprawdzili też, ile czasu zajęło dzieciom podjęcie decyzji o ucieczce. Mediana czasu ucieczki przy alarmie tonowym wynosiła 282 sekundy, zaś przy alarmie z głosem matki było to od 18 do 28 sekund. Jako, że ludzki mózg reaguje odmiennie na własne imię, postanowiono też sprawdzić, czy czas ucieczki zmieni się, gdy w alarmie będzie wywołane imię. Nie stwierdzono tutaj żadnych różnic.

“Dzieci są bardzo odporne na obudzenie przez różne dźwięki. Śpią one dłużej i głębiej niż dorośli, a ich obudzenie wymaga głośniejszego dźwięku. Z tego też powodu dzieci z mniejszym prawdopodobieństwem budzą się i uciekają w czasie alarmu pożarowego. Nasze odkrycie dotyczące skutecznego budzenia dzieci może ratować życie” – mówi współautor badań Mark Splaningard ze Sleep Disorders Center.

“Testy wykazały, że alarm z głosem matki jest bardziej skuteczny niż alarm dźwiękowy. Dowiodły też, że wystarczy głos matki, nie trzeba używać imienia dziecka. To znaczy, że jeden alarm może działać w przypadku wielu dzieci śpiących w pobliżu” – dodaje główny autor badań, Gary Smith, dyrektor z Center for Injury Research and Policy.

Uczeni już planują badania, w czasie których porównają alarm z głosem matki z alarmem z głosem obcej kobiety lub mężczyzny.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Zdjęcie: emrahozaras (CC0)
Na podstawie: MedicalXpress.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o