Głos matki skuteczniejszy od alarmu pożarowego

Opublikowano: 26.10.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2027

Gdy pożar w budynku mieszkalnym wybuchnie w nocy, ryzyko ofiar śmiertelnych jest wyższe niż w dzień. Dlatego też ważne jest instalowanie czujników dymu i alarmów. Jednak wiele dzieci nie budzi się na dźwięk sygnału tradycyjnego alarmu.

W najnowszym numerze “Journal of Pediatrics” ukazały się wyniki badań nad tym zagadnieniem, przeprowadzonych przez ekspertów z Center for Injury Research and Policy oraz Sleep Disorders Center z Nationwide Children’s Hospital. Specjaliści przetestowali trzy alarmy, w których użyto głosu matki, oraz tradycyjny najpopularniejszy w amerykańskich domach alarm dźwiękowy. W testach wzięło udział 176 dzieci w wieku 5–12 lat.

Badania wykazały, że alarm z głosem matki budzi dzieci z 3-krotnie większym prawdopodobieństwem, niż alarm tradycyjny. Głos matki budził 86–91 procent dzieci i skłaniał do ucieczki z pokoju 84–86% dzieci. Alarm tradycyjny budził 53% dzieci, a 51% zachęcał do ucieczki.

Naukowcy sprawdzili też, ile czasu zajęło dzieciom podjęcie decyzji o ucieczce. Mediana czasu ucieczki przy alarmie tonowym wynosiła 282 sekundy, zaś przy alarmie z głosem matki było to od 18 do 28 sekund. Jako, że ludzki mózg reaguje odmiennie na własne imię, postanowiono też sprawdzić, czy czas ucieczki zmieni się, gdy w alarmie będzie wywołane imię. Nie stwierdzono tutaj żadnych różnic.

“Dzieci są bardzo odporne na obudzenie przez różne dźwięki. Śpią one dłużej i głębiej niż dorośli, a ich obudzenie wymaga głośniejszego dźwięku. Z tego też powodu dzieci z mniejszym prawdopodobieństwem budzą się i uciekają w czasie alarmu pożarowego. Nasze odkrycie dotyczące skutecznego budzenia dzieci może ratować życie” – mówi współautor badań Mark Splaningard ze Sleep Disorders Center.

“Testy wykazały, że alarm z głosem matki jest bardziej skuteczny niż alarm dźwiękowy. Dowiodły też, że wystarczy głos matki, nie trzeba używać imienia dziecka. To znaczy, że jeden alarm może działać w przypadku wielu dzieci śpiących w pobliżu” – dodaje główny autor badań, Gary Smith, dyrektor z Center for Injury Research and Policy.

Uczeni już planują badania, w czasie których porównają alarm z głosem matki z alarmem z głosem obcej kobiety lub mężczyzny.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Zdjęcie: emrahozaras (CC0)
Na podstawie: MedicalXpress.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o