Głodowe emerytury

Opublikowano: 10.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2238

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w bieżącym roku najczęściej wypłacane emerytury w Polsce mieszczą się w przedziale od 1800 do 2000 złotych brutto. Otrzymuje je około 19 proc. świadczeniobiorców. To niewielki odsetek, lecz emerytury niższe albo wyższe od przedziału 1800 – 2000 zł pobierają jeszcze mniejsze grupy obywateli.

W rzeczywistości te 19 proc. emerytów otrzymuje do ręki zaledwie 1518 – 1682 zł miesięcznie. Takie są najpowszechniejsze emerytury w naszym kraju. Coraz większym problemem społecznym stają się drastycznie niskie świadczenia, wypłacane w wyniku reformy emerytalnej, wprowadzonej w 1999 r. przez rząd Jerzego Buzka.

Na marginesie warto zauważyć, że za przygotowanie i wdrożenie tej reformy emerytalnej nikt przez tyle lat nie został ukarany – co oznacza, że raczej płonne są nadzieje, iż członkowie obecnej ekipy rządzącej także staną kiedyś przed sądem za swe czyny i zaniechania.

Według danych ZUS, liczba emerytur zaniżonych na skutek wdrożenia nowego systemu rośnie systematycznie – w marcu 2020 r. było ich 285,6 tys. a w marcu 2021 już 314,9 tys. Teraz – już pewnie około 350 tys.

Jak precyzyjnie policzył ZUS, w marcu ubiegłego roku w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 r. wzrosła o 9,1 proc. liczba osób pobierających emerytury w wysokości do 400,00 zł. W marcu 2021 r. liczba tych osób wynosiła 18,0 tys. Tylu emerytów próbuje nie umrzeć z głodu za mniej niż 345 zł do ręki miesięcznie.

W tym roku (według stanu z marca) liczba tak niskich świadczeń wzrosła o 9,1 proc., a rząd PiS nic nie robi, by wyeliminować tę fikcję emerytalną i zapewnić tysiącom biedaków nieco przyzwoitszy poziom życia.

Warto zauważyć, że w tej osiemnastotysięcznej grupie, ci którzy otrzymują 300 zł i więcej to prawdziwi krezusi. 4,7 tys. osób pobierało bowiem „emerytury” w wysokości do 100 zł miesięcznie!. Takich osób było aż o 21,6 proc. więcej, niż w marcu 2019 r. Wszystko to tłumaczy, dlaczego pod panowaniem PiS w Polsce zwiększa się zasięg skrajnego ubóstwa.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.