Glifosat może być rakotwórczy

Opublikowano: 22.03.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 272

Już od dłuższego czasu docierają do nas informacje, że stosowany na masową skalę glifosat, wchodzący na przykład w skład produktu o nazwie Roundup, może być odpowiedzialny za obserwowaną obecnie na świecie epidemię zachorowań na raka. Do takich wniosków doszli specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Kwestią glifosatu zajęła się konkretnie Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem – IARC. Jej specjaliści poinformowali, że kilka popularnych środków ochrony roślin, w których skład wchodzi ten środek, jest rakotwórczych. Potwierdzające to wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Lancet Onkology”.

Technologia wykorzystująca glifosat w uprawach to podstawa GMO. Produkt zwany Roundup i seria nasion Roundup Ready daje dobre rezultaty jeśli chodzi o plony oraz minimalizuje ilość pojawiających się szkodników. Rolnik najpierw opryskuje pole środkiem chemicznym zawierającym glifosat, potem sadzone są nasiona pozyskane ze zmodyfikowanych genetycznie roślin. Wszystkie inne rośliny oprócz nich nie będą się w stanie rozwijać. Dzięki temu rolnik uzyskuje uprawę praktycznie wolną od chwastów.

Firma Monsanto, producent środka Roundup, tradycyjnie już zaprzecza ustaleniom naukowców twierdząc, że wszystkie produkty zawierające glifosat są nieszkodliwe. Poprzednio korporacja ta odrzuciła zdecydowanie podejrzenia o kancerogenność pożywienia GMO po tym gdy karmione nim szczury laboratoryjne zaczęły umierać na raka.

Wcześniej ustalono, że glifosat przedostaje się do ludzkiego krwiobiegu gdzie pozostaje przez jakiś czas. W Kanadzie przeprowadzono analizy, które wskazują na to, że środek ten odpowiada za wady rozwojowe płodów. Podobne badania przeprowadzono też w Ameryce Południowej, gdzie chętnie korzysta się z pomocy glifosatu. Tam zwrócono uwagę na wady rozwojowe zwierząt, które zaczęły spożywać rośliny odporne na ten środek.

W obliczu tych bardzo niepokojących informacji można tylko wyrazić zdziwienie, że rządzący nami politycy z taką gorliwością przepchnęli w naszym kraju przepisy właściwie legalizujące uprawy GMO. Stosowne prawo zostało niedawno podpisane przez urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

jeśli wygra wybory, to znaczy, że boty głosowały. Chyba nikt psychicznie zdrowy (nie licząc mend z układu) na niego zagłosuje po zezwoleniu na GMO i wgl.

bXXs
Użytkownik
bXXs

“Cyjanek może zabijać “, czołowe zderzenie z pędzącym Tirem może być niebezpieczne”, “Naukowcy odkryli, że spaliny z Trabanta mogą szkodzić”….to są następne ważne tematy do przemyślenia.

MB
Użytkownik
MB

@agama
Rolnicy w tym kraju powszechnie stosują Roundup i jeśli tylko Bronek nie będzie bluźnił przeciwko Matce Boskiej i KRUS-owi, to będzie to dla nich spoko prezydent… A cała reszta się zna na GMO na poziomie – to te takie co mogą być szkodliwe jak te różne E w jedzeniu ze sklepu… To nie jest choroba psychiczna, to zwyczajna ignorancja i głupota.

MB
Użytkownik
MB

Ważne jest w tym tekście słowo – tradycyjnie. Bo Monsanto tak samo twierdziło np. w przypadku DDT i PCB: że są nieszkodliwe, i że naukowcy się mylą.
Pojedynczego człowieka po tylu takich “wpadkach” skazano by na maksymalną dostępną w danym państwie karę, osobowość prawna, którą stać na każdy proces, jaki mogą jej produkty spowodować może rozwijać się w najlepsze.