GIS nie wie dlaczego nakłada obowiązek szczepień

Opublikowano: 27.10.2018 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2497

Jako świadomi obywatele, którzy chcą korzystać z prawa do konsultacji publicznych w związku ze zmianą obowiązkowego kalendarza szczepień, który w Polsce jest narzucany rodzicom odgórnie pod groźbą nałożenia grzywny, poprosiliśmy Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa w trybie wniosku o udostępnienie informacji publicznej o:

1. Udostępnienie wszelkich zaleceń ekspertów dotyczących rozszerzenia liczby obowiązkowych szczepień w Programie Szczepień Ochronnych na 2019 rok o szczepionkę przeciw rotawirusom, zmianę terminu szczepienia dzieci MMR na 6 rok życia, dołożenia trzeciej dawki odry w formie MMR dziewczętom, wprowadzenia szczepionki HPV oraz utrzymania szczepienia noworodków.

2. Udostępnienie oświadczeń o braku konfliktu interesów ww. ekspertów, w tym Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.

3. Udostępnienie rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dotyczących szczepionek, o które ma zostać rozszerzona lista obowiązkowych szczepień.

4. Udostępnienie badań klinicznych i obserwacyjnych dotyczących szczepionek, o które ma być rozszerzona lista obowiązkowych szczepień.

5. Danych dotyczących sytuacji epidemiologicznej, która uzasadnia rozszerzenie obowiązkowych szczepień.

6. Zaleceń dotyczących szczepień w innych krajach uzasadniających wprowadzenie kolejnych szczepionek do kalendarza szczepień.

7. Czy eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ustalający rekomendacje dotyczące szczepień uwzględnianie przez Państwa urząd są zmuszeni do składania oświadczeń o braku konfliktu interesów? Jeśli tak, czy są one jawne i gdzie można się z nimi zapoznać?

8. Wskazanie krajów w Europie, w których obowiązkowe szczepienia dzieci wykonywane są w wymiarze takim samym lub większym niż projektowany na rok 2019 kalendarz szczepień w Polsce. Przez wymiar szczepień rozumiem liczbę chorób zakaźnych objętych programem szczepień obowiązkowych oraz ilość obowiązkowych zabiegów szczepienia, którym musi być poddane dziecko korzystając wyłącznie ze szczepień w pełni refundowanych”.

9. Wnoszę o kopie wyników badań potwierdzających, że schemat szczepień obowiązkowych projektowany na rok 2019 nie wywiera negatywnego wpływu na kondycję zdrowotną szczepionej populacji (np. zachorowalność na choroby przewlekłe) w perspektywie kilkudziesięciu lat stosowania takiego schematu szczepień na całej populacji.

10. Wnioskuję o wskazanie źródła informacji, że Światowa Organizacja Zdrowia i Rada Europejska nakazują państwom członkowskim karać za odmowę zgody na szczepienia ochronne u dzieci.

11. W nawiązaniu do stanowiska polskiego rządu w sprawie rezolucji dotyczącej wahania się w kwestii szczepień, w której Parlament Europejski wzywa do przejrzystości i deklarowania konfliktów interesu, również przez naukowców pracujących dla WHO i Europejskiej Agencji Leków, proponuje, aby badacze dotknięci konfliktem interesów zostali wykluczeni z paneli oceniających, następnie wzywa do zniesienia poufności obrad panelu oceniającego Europejskiej Agencji Leków i proponuje by dane naukowe i kliniczne, z których wynikają konkluzje panelu i których anonimowość jest wcześniej gwarantowana, zostały upublicznione – wnoszę o informacje jakie niezbędne działania zostaną podjęte w tej kwestii?

W odpowiedzi dowiadujemy się, że informacje te nie znajdują się w posiadaniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W związku z tym obywatele, którym nie udzielono informacji mają prawo wysłać skargę na bezczynność organu do sądu administracyjnego (trzeba ponieść koszt opłaty sądowej w wysokości 100 zł). Nie trzeba brać udziału w posiedzeniu sądu.

Przykładowy wzór skargi do edycji TUTAJ.

Źródło: StopNOP.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o