Gigantyczny wzrost zadłużenia Polski w 2014 r.

Opublikowano: 04.03.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 291

Wygląda na to, że po wyłączeniu efektu umorzenia obligacji skarbowych związanych z grabieżą OFE zadłużenie naszego państwa wzrosło aż o 72 miliardy złotych!

Jeśli nie uwzględnimy skutków rządowego “skoku na OFE”, to zgodnie z oficjalnymi statystykami Ministerstwa Finansów zadłużenie Polski w ubiegłym roku wzrosło aż o 72,09 mld zł, czyli o 8,6 proc. w stosunku do 2013 r. Wynikało to głównie z finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i rolowania zadłużenia (+43,3 mld zł), osłabienia kursu złotego w stosunku do walut, w których rząd zaciągał pożyczki (+13,8 mld zł) oraz prefinansowania potrzeb pożyczkowych na 2015 r. (+12,7 mld zł).

Co ciekawe – w tym roku zapadalność (czyli moment, kiedy dług należy oddać) osiągnie aż 78,1 mld zł pożyczek i obligacji zaciągniętych w latach poprzednich. Uwzględniając dotychczasową politykę rządu polegającą na ciągłym rolowaniu zapadalnego długu (tj. zaciąganiu nowych pożyczek na poczet spłaty starych) niewykluczone, że ekipa rządząca pobije rekord pod względem wysokości zaciągniętych długów w ciągu jednego roku.

Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby to rządzący odpowiadali za spłatę tych zobowiązań. Niestety za regulowanie długów odpowiadają własnym majątkiem wszyscy obywatele Polski. To ich ciężko zarobione pieniądze, uprzednio zabrane w podatkach, są przekazywane przez rząd na konta zagranicznych wierzycieli tytułem spłaty zadłużenia.

Źródło: Niepoprawne.info.pl
Skrócono na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Każdy w rządzie intensywnie myśli, co by tu jeszcze sp…lić
Chowanie głowy w piasek nic nie da. Albo rząd załatwi nas inflacją/wymianą pieniądza (http://dwagrosze.com/2015/03/wymiana-pieniedzy-1950-a-zloto.html), albo podatkami i wyprzedażą wszystkiego, co ma jeszcze wartość. Albo wszystkim na raz! Do smaku dodałbym jeszcze szczepienia, brom i fluor i leki/lekarzy leczących z życia. I jeszcze szczyptę pikantnej przyprawy – np. z orientalnych zamachów na najjaśniejszą, żeby Polacy bali się i nie przeszkadzali.
Może Niemcy pomogą nam w ramach ustawy Bronka 1066 – szczególnie w obliczu akcji Anonymous 26.04.2015.

niewolnik
Użytkownik
niewolnik

Gdyby opróżnić naszym politykom ich zagraniczne konta, pewnie została by jeszcze górka.