Gigantyczny przekręt Apple’a

Opublikowano: 08.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 517

Amerykański gigant technologiczny przez lata zaniżał poziom płaconych podatków rozliczając się w Irlandii. Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, korporacja zaczęła się rozglądać za nowym rozwiązaniem. Wkrótce je znalazła. W związku z aferą Paradise Papers dowiedzieliśmy się, że nową przystanią fiskalną Apple’a została wyspa Jersey.

Słyszeliście kiedyś o Jersey? Jeśli nie, nie musicie się martwić. Władze tego zależnego terytorium Wielkiej Brytanii robią wszystko, by uniknąć rozgłosu. Wyspa ma dość szeroką autonomię, nie należy też do Unii Europejskiej, w związku z czym nie obowiązują na niej brukselskie regulacje podatkowe. Dysponuje za to własną walutą i prawem fiskalnym, w zakresie którego obowiązuje zerowy podatek od zagranicznych firm. Jersey jest rajem podatkowym i to właśnie tam strumień swoich miliardów skierowała firma Apple.

Według informacji podanych przez BBC i New York Times, Apple przetransferowało na Jersey lwią część z 250 miliardów dolarów uzyskanych tytułem zysku ze sprzedaży poza USA. Dzięki temu koncern zaoszczędził na płaceniu podatków kilkadziesiąt miliardów, które należały się głównie obywatelom państw europejskich. Transfer był możliwy dzięki zarejestrowaniu na Jersey firm zależnych – Apple Operations International oraz Apple Sales International.

Władze Apple’a idą w zaparte. Twierdzą, że nie były podejmowane żadne działania mające na celu obniżenie wysokości płaconych podatków. Firma zaprzecza jakoby przenosiła na Jersey jakiekolwiek zyski. Podkreśla też, że jest największym na świecie płatnikiem podatków z 35 mld przekazanymi fiskusom w ciągu ostatnich trzech lat.

Materiały, które ujrzały światło dzienne dzięki pracy kilkuset osób – autorów raportu Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) mówią jednak co innego. Spółki zależne Apple’a miały płacić podatki na średnim poziomie 3,7 proc., czyli sześciokrotnie niższym od średniego opodatkowania firm na świecie. Wszyscy pamiętają również proceder, który miał miejsce w Irlandii, gdzie koncern transferował swoje zyski w ostatniej dekadzie. Na zielonej wyspie obowiązuje stawka 12,5 proc. podatku dochodowego dla firm. Dla porównania w USA jest to 35 proc. Sprawą zainteresowały się Departament Skarbu USA oraz Komisja Europejska. Władze w Dublinie ociągały się ze współpracą, kasując jednocześnie miliardowe zyski z kolaboracji z podatkowymi oszustami. W końcu jednak proceder został ukrócony, a Apple był zmuszony znaleźć nowe miejsce do fiskalnych przekrętów.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Przy takich wysokich podatkach kogoś to dziwi?Kombinują i mali i duzi:) system się zmieni na uczciwy to nikt nie będzie musiał prowadzić kreatywnej księgowości, i wtedy będzie kasy na wszystko, pod warunkiem że pasożyty dostana bana.