Gigantyczne pęcherze kosmiczne strzelają energią

Opublikowano: 08.03.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2418

Astronomowie odkryli odległą galaktykę z ogromnymi, aktywnie powiększającymi się pęcherzami, zawierającymi gaz. Obiekty te rozciągają się w odległości kilku tysięcy lat świetlnych i prawdopodobnie zawierają cząstki sto razy bardziej energetyczne niż jakiekolwiek powstałe na Ziemi.

Przy pomocy danych Teleskopu Kosmicznego Hubble’a i obserwatorium orbitalnego Chandra X-Ray, naukowcom udało się zaobserwować w pobliżu centrum galaktyki NGC 3079, położonej ok. 67 mln lat świetlnych od Ziemi dwa gigantyczne „pęcherze”. Z powodu swoich ogromnych rozmiarów są nazywane „superbąblami”. Jak poinformowano w artykule na łamach czasopisma “Astrophysical Journal”, rozciągają się one po obu stronach jej centrum — odpowiednio na 4900 i 3600 lat świetlnych.

Takie „superbąble” powstają, gdy potężne fale uderzeniowe popychają daleko w przestrzeń gazy, uwalniane przez gwiazdy, pozostawiając za sobą wgłębienie w kształcie bańki. Naukowcy wciąż nie do końca rozumieją, jak dokładnie przebiega cały proces. Nietypowy obiekt może być efektem ubocznym działania potężnych wiatrów, wylatujących z nowo narodzonych gwiazd. Mogą też być produktem supermasywnych czarnych dziur, które wyrzucają olbrzymie ilości energii, kiedy materia wpada do ich centrów. Jak odnotowali naukowcy, w centrum galaktyki NGC 3079 znajduje się czarna dziura, umiejscowiona bezpośrednio między dwoma bąblami.

Nowe obserwacje z Teleskopu Chandra pokazują, że obecny w NGC 3079 kosmiczny akcelerator cząstek wytwarza wysokoenergetyczne fragmenty materii właśnie na obrzeżach superbąbli. Gdy zewnętrzne obszary pęcherzy zderzają się z otaczającymi je gazami, w przestrzeni pojawiają się potężne fale uderzeniowe. Cząstki zderzają się z polami magnetycznymi w tych falach, ulatując niekiedy w przestrzeń kosmiczną z ogromną prędkością. Bąble mogą służyć jako kosmiczne przyspieszacze cząstek, potencjalnie pomagając im osiągnąć energie ok. 100 razy większe w porównaniu do tych, wytwarzanych przez Wielki Zderzacz Hadronów.

Zdjęcie: Chandra.harvard.edu (NASA)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o