Gigantyczne ceny za prąd przez brak regulacji

Opublikowano: 22.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1955

Z powodu kilkudniowych mrozów, w amerykańskim Teksasie miliony ludzi pozbawione są prądu. Pozostali muszą z kolei płacić kosmiczne ceny za energię. To efekt nieuregulowanego rynku energii elektrycznej. Ceny w przypadku dużego popytu wzrosły znacząco, choć mieszkańcy tego stanu mogą wybierać spośród ponad dwustu dostawców.

Z powodu niskich temperatur w Teksasie doszło do zamrożenia połowy mocy wytwórczych. Energii nie mogły produkować choćby farmy wiatrowe. Z drugiej strony zamarzły także rurociągi dostarczające gaz ziemny. Niemiecki koncern RWE twierdzi, że przez zamarznięte farmy wiatrowe straci nawet 15 proc. prognozowanych zysków operacyjnych, choć jedynie 10 proc. energii w Teksasie produkowanych jest przez odnawialne źródła energii.

W ten sposób w tym regionie Stanów Zjednoczonych zmniejszyła się produkcja energii, co w związku z dużym popytem doprowadziło do drastycznej podwyżki cen prądu. Najbardziej odczuły ją osoby, które zdecydowały się na kupowanie energii w cenach hurtowych. Na ogół są one bowiem niższe niż stała taryfa za dostawy prądu, ale jedynie w przypadku dobrych warunków pogodowych.

Tym samym w skrajnych przypadkach ceny energii wzrosły blisko 70 razy. Amerykańskie media przytaczają historie mieszkańców Teksasu, którzy z powodu niebotycznych cen stracili właściwie cały swój majątek. Z powodu niskich temperatur i wzrostu zapotrzebowania na energię, teksańska Komisja ds. Usług Publicznych nakazała podniesienie limitu cen do maksymalnie dopuszczalnej wysokości 9 dolarów za kilowatogodzinę.

Teksańczycy mogą wybierać obecnie oferty blisko 220 dostawców energii. Rynek jest jednak nieuregulowany, a same podwyżki cen są zgodne z planami twórcy tamtejszego systemu energetycznego. William W. Hogan uważa, że wysokie ceny odzwierciedlają bowiem prawidłowe zachowania rynku w związku z zapotrzebowaniem odbiorców energii.

Drastyczny skok cen skrytykował konsultant ds. Energii w Portland w stanie Oregon, Robert McCullough. Jego zdaniem od początku „idiotyczny” był pomysł na prowadzenie polityki energetycznej za pośrednictwem nieuregulowanego rynku, bowiem jednocześnie nie ustanowiono mechanizmów chroniących klientów. Wzrost cen skrytykował również republikański gubernator stanu Greg Abbott.

Abbott zwołał z tego powodu nadzwyczajne spotkanie urzędników stanowych oraz prawodawców. W jego trakcie omawiano plan pomocy klientom dotkniętym przez niebotyczne rachunki. Zdaniem gubernatora niedopuszczalna jest sytuacja, w której Teksańczycy muszą płacić wysokie ceny mimo, że przez wiele dni w ogóle nie mieli prądu.

Na podstawie: ft.com, apnews.com, dallasnews.com, rmf24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kufel10 22.02.2021 20:17

    Inne źródła podały, że nie CENA wzrosła a jakiś dziadek zapłacił 70x więcej, a przyczyną tego jest nie tylko wzrost ceny jednostkowej a wzrost ZUŻYCIA energii w czasie mrozów. Może grzał jakąś formą pompy ciepła i mu poszła na samej grzałce. W takim przypadku np od 0 do “-20’C” masz zużycie x2 a do tego COP (nazwijmy to sprawność) powietrznej spada np z 3,5 do 1, wiec 2×3,5=7 – 7 razy rosną koszty ogrzewania wraz ze spadkiem temperatury z zera do minus 20. A tam podobno było -30.

  2. Fenix 24.02.2021 10:26

    “Hogan uważa, że wysokie ceny odzwierciedlają bowiem prawidłowe zachowania rynku w związku z zapotrzebowaniem odbiorców energii.” Skarb państwa powinien pokryć braki dostaw prądu , uczyniona szkoda obywatelom. I nadwyżki opłat prądu, zwolnienie od nadmiernych opłat , niedopuszczenie do ponoszenia szkody przez obywateli , z PODATKÓW ! W sytuacjach wyjątkowych pogody , jak zimna , suszy , pożarów , zalań ,czy tajfunów,itp. wypadki losowe , pokrywany wraz z ubezpieczeniem. Zwrot z podatków wraca jako zadośćuczynienie do poszkodowanych obywateli! Obywatele płacą podatki,obywatele wymagają ochrony SP, to zwrotu podatku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.