Gigantyczna wyspa glonów zbliża się do USA

Opublikowano: 25.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2480

Gigantyczna wyspa glonów i wodorostów, dwukrotnie większa od kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, zbliża się do wybrzeża Florydy — informują amerykańskie media. Rośliny morskie mogą zanieczyszczać plaże nieprzyjemnymi zapachami, zagrażając sezonowi turystycznemu.

Wodorostowa gigantyczna plama składa się z gatunku glonów o nazwie Sargassum, który wcześniej tworzył duże zakwity w Oceanie Atlantyckim — naukowcy śledzą jego skupiska od 2011 roku. Jednak tegoroczny rozkwit może być największy w historii. Powierzchnia zakwitu wynosi około 8000 kilometrów kwadratowych i rozciąga się od wybrzeży Afryki po Zatokę Meksykańską.

Oceanografowie twierdzą, że rozkwit Sargassum nastąpił wcześniej w tym roku, a zakwit podwoił się między grudniem a styczniem. W styczniu osiągnął maksymalne rozmiary w całej historii swojego wzrostu, który rozpoczął się w 2011 roku. Teraz glony przemieszczają się na zachód przez Morze Karaibskie, ale latem przeniosą się w górę Zatoki Meksykańskiej. Sargassum dotrze wtedy nieuchronnie do plaż Florydy.

Sargassum sam w sobie jest ważnym elementem ekosystemu. Pływające glony zapewniają siedlisko i schronienie rybom, ssakom, ptakom morskim, krabom i innym zwierzętom, ale problemy zaczynają się, gdy docierają do plaż. Kępy glonów wyrzucane na brzeg tworzą wały utrudniające ruch. Ponadto sargassum uwalnia toksyczny siarkowodór podczas gnicia, co może prowadzić do problemów z oddychaniem. Algi nie mogą być również stosowane jako nawóz, ponieważ zawierają arsen.

Oczyszczanie nagromadzonego sargassum kosztuje miliony dolarów i może zaszkodzić zwierzętom morskim. Na przykład na Barbadosie miejscowi używają do 1600 ciężarówek do sprzątania plaż. Na płytkich wodach algi można zbierać za pomocą sieci rybackich, ale w USA częściej używa się do tego celu traktorów z grabiami. Jeśli zwlekasz z terminowym zbiorem Sargassum, arsen zawarty w algach może przedostać się do wód gruntowych. Nadmiar gnijącej materii sprzyja również rozwojowi bakterii kałowych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. sga 25.03.2023 13:48

  1600 ciezarowek? 😀
  malo wiarygodne
  jak oni linie brzegowa maja niecale 100 km
  czyli 16 ciezarowek na km …
  napewno nie ma tu bledu 😀

 2. Rhumek 25.03.2023 15:42

  Moze nie warto przykleja automatycznie z ZnZ, albowiem nazbyt często teksty zawierają uderzające (dyskwalifikujące) błędy merytoryczne.

  W tym przypadku ,,dwukrotnie większa od kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych,,

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.