Gigantyczna sieć oczyści Wielką Pacyficzną Wyspę Śmieci?

Opublikowano: 19.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2276

Plastikowe odpady w oceanach stają się plagą dzisiejszych czasów. Nic dziwnego, że powstają kolejne inicjatywy zmierzające do przeciwdziałania rosnącej górze plastikowych śmieci w habitacie morskim. Jednym z pomysłów na wyławianie plastiku jest długa na ponad 600 metrów rura, połączona z ogromną siecią, która została już zainstalowana na Oceanie Spokojnym, gdzie niebawem rozpocznie sprzątanie odpadów.

Już wkrótce rozpoczną się prace polegające na oczyszczeniu tzw. Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci, zlokalizowanej pomiędzy Kalifornią a Hawajami. Za operację usunięcia plastikowych odpadów i innych śmieci odpowiedzialne jest holenderskie przedsiębiorstwo Ocean Cleanup Foundation.

Rura w kształcie litery U została połączona z siatką o głębokości 3 metrów. Jak informuje CNN, rura jest zdalnie sterowana i wyposażona w system nawigacji oraz receptory satelitarne do komunikacji z pobliskimi łodziami.

Co kilka miesięcy nagromadzony w sieci plastik będzie ładowany na łódź, a następnie przewożony na suchy ląd. Ocean Cleanup zapowiedziało, że odpady zostaną poddane recyklingowi.

Na początku bieżącego miesiąca przedsiębiorstwo przeprowadziło ostatnią serię testów, aby zapewnić prawidłowe rozmieszczenie systemu na Oceanie Spokojnym i dostosować się do zmiennych prądów wodnych i wiatru. Firma ma nadzieję, że ich działania będą rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń akwenów wodnych. Szacuje się, że około 8 milionów ton odpadów każdego roku trafia do oceanów.

Ocean Cleanup za cel postawiło sobie zmniejszenie o połowę Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci w ciągu następnych 5 lat oraz usunięcie 90% plastikowych odpadów na całym świecie do 2040 roku. Czas pokaże, czy inicjatywa przyniesie zakładane rezultaty.

Autorstwo: ZychMan
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 4444 20.10.2018 20:22

    Ciekawe czy zajmą się też plastikiem zalegającym już na dnie oceanów

  2. arthur 20.10.2018 23:07

    A zebrane śmieci wywiezie się do Polski i spali 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.