Gigantyczna chińska zapora wpłynęła na rotację Ziemi

Opublikowano: 24.10.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 417

Od kiedy w Chinach zaplanowano budowę ogromnej elektrowni wodnej Trzech Przełomów, naukowcy wyrażali swoje obawy dotyczące ogromnej operacji, polegającej na wypełnieniu olbrzymiego zbiornika retencyjnego. Fizycy sugerowali, że konstrukcja może mieć ogromny wpływ na strukturę Ziemi, wywołując katastrofalne trzęsienie ziemi. Wydaje się, że ich obawy były uzasadnione i potężna tama zmieniła rotację Ziemi!

Zapora wodna Trzech Przełomów została zbudowana na rzece Jangcy. Mieści się ona w prowincji Hubei w Chinach i jest największą i jedną z najbardziej wydajnych elektrowni wodnych na świecie. Aby zasilić tak niesamowicie duży system elektrowni wodnych, wymagana jest ogromna ilość wody.

Konsekwencją budowy tej tamy było przymusowe wysiedlenie ponad 1,2 mln ludzi. Całkowitemu zalaniu uległo 17 dużych miast, 140 miasteczek i ponad 3000 wsi. Budowę rozpoczęto już w 1993 roku, a napełnianie zbiornika zakończono w października 2010 roku. Poziom wody uzyskał wtedy zawrotne 175 metrów. Nacisk jaki zgromadzona w jednym miejscu woda wywarła na skorupę ziemską nie mógł pozostać bez wpływu.

Gdyby doszło do przerwania tamy, doszło by do kataklizmu, który ma potencjał, aby zalać ponad 600 kilometrów kwadratowych ziemi w przybliżeniu 42 miliardami ton wody. Nie trzeba dodawać, że byłoby to zdarzenie katastrofalne.

Ta bezprecedensowo duża elektrownia wodna przyciąga dużą uwagę społeczności międzynarodowej również dlatego, że jej konstrukcja prawdopodobnie spowodowała zmianę masy na planecie, która może teoretycznie wpłynąć na ruch obrotowy Ziemi. Jest to możliwe ze względu na zjawisko zwane momentem bezwładności.

Napełnienie do maksymalnej wysokości 175 metrów, z pewnością zwiększyło moment bezwładności Ziemi i zapewne spowolniło jej rotację. Według naukowców z NASA, może to zwiększyć długość dnia nawet o 0,06 mikrosekund!

Nie można również wykluczyć, że wpłynie to na pozycje biegunów, które mogą się przesunąć nawet o około dwa centymetry, Jak dotąd naukowcy i eksperci nie starali się nawet ustalić, jakie mogą mieć długoterminowe skutki ciągłego wpływu na rotację Ziemi. Nie można wykluczyć, nasilenia aktywności sejsmicznej. Może też dojść do zwiększenia tak zwanego efektu kołysania Chandlera, który wpływa na Ziemię.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Murphy
Użytkownik
Murphy

“dlatego, że jej konstrukcja prawdopodobnie spowodowała zmianę masy”

Co to za bełkot? Czyżby Chińczycy do budowy tamy przywieźli materiał z kosmosu? Jeśli nie, to masa planety nie uległa zmianie. Poza tym, czy oni to zmierzyli, że są pewni konsekwencji czy tylko spekulują?