Gigantyczna asteroida zbliża się do Ziemi

Opublikowano: 28.04.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1580

Według NASA gigantyczna „potencjalnie niebezpieczna” asteroida, która może być dwa razy większa od drapacza chmur, przeleci obok Ziemi w czwartek, 28 kwietnia.

Asteroida o nazwie 418135 (2008 AG33) ma średnicę 350 do 780 metrów i wpadnie na orbitę Ziemi z prędkością 37400 km/h. Na szczęście asteroida ma minąć naszą planetę bez ryzyka kolizji. W swoim najbliższym punkcie asteroida, która porusza się 30 razy szybciej niż dźwięk, zbliży się do Ziemi na odległość około 3,2 miliona kilometrów, około ośmiokrotnie większą od średniej odległości między Ziemią a Księżycem.

To może wydawać się dużą różnicą, ale według kosmicznych standardów jest to tylko niewielka odległość. NASA określa każdy obiekt kosmiczny, który zbliża się do Ziemi w promieniu 193 milionów km jako „obiekt bliski Ziemi”, a każdy szybko poruszający się obiekt w odległości 7,5 miliona km – jako „potencjalnie niebezpieczny. Gdy obiekty zostaną już oznaczone, astronomowie uważnie je śledzą, szukając wszelkich odchyleń od przewidywanej trajektorii, które mogłyby umieścić je na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Zbliżająca się skała kosmiczna została po raz pierwszy wykryta 12 stycznia 2008 r. przez obserwatorów asteroidów w Mt. Lemmon SkyCenter w Arizonie i ostatni raz minęła Ziemię 1 marca 2015 roku. Asteroida przelatuje obok naszej planety mniej więcej raz na siedem lat, a następny bliski przelot przewidywany jest na 25 maja 2029 roku.

Czwartkowa asteroida może nie być nawet największym ciałem niebieskim, które przeleci obok nas w nadchodzących tygodniach. Ten tytuł najprawdopodobniej trafi do 467460 (2006 JF42), który ma średnicę od 380-860 m i będzie przemieszczał się z prędkością około 40 700 km/h, kiedy przeleci obok nas 9 maja 2022 roku.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 28.04.2022 19:43

    Stwierdzenia asteroida “zbliży się do Ziemi”, “minie Ziemię” w tym przypadku mają chyba na celu wyłącznie podsycanie lęku u ludzi szczególnie nie mających bladego pojęcia o astronomii a także służą nabijaniu klikalności, oglądalności itd.

  2. kolorowa mysz 02.05.2022 13:02

    @szwęda W pełni się zgadzam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.