Gigantyczna asteroida posiada dwa własne księżyce

Opublikowano: 11.09.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 555

1 września niedaleko naszej planety znalazła się wielka asteroida 3122 Florence. Agencja NASA wykorzystała moment zbliżenia się tego ciała niebieskiego do jego dokładnej analizy. Okazało się, że wokół planetoidy krążą dwa “małe” księżyce.

Odkryta 2 marca 1981 roku, 3122 Florence o średnicy 4,5 kilometra była postrzegana jako potencjalnie niebezpieczna dla Ziemi. Jednak ostatecznie minęła naszą planetę w bezpiecznej odległości około 7 milionów kilometrów, tj. 18 długości księżycowych i nie powinna stanowić zagrożenia przez kolejne kilkaset lat.

Z pomocą 70-metrowej anteny w Goldstone Deep Space Communications Complex w Kalifornii udało się ustalić, że planetoida 3122 Florence posiada dwa własne księżyce. Zdjęcia radarowe sugerują, że ich średnica wynosi od 100 do 300 metrów. Jeden z księżyców wykonuje pełny obrót wokół asteroidy w ciągu 24 godzin, drugi zaś potrzebuje na to tylko 8 godzin. Badania wykazały również, że średnica 3122 Florence jest nieco większa niż szacowano dotychczas – 4,5 kilometra średnicy zamiast 4,4 kilometra. Gdyby taki obiekt uderzył w Ziemię, mielibyśmy do czynienia z globalnym kataklizmem. Impakt mógłby obudzić liczne wulkany.

Spośród ponad 16 tysięcy obiektów NEO – planetoid, komet i meteoroidów, których orbity przechodzą bardzo blisko orbity Ziemi, tylko 60 z nich posiada księżyce. Spośród nich, 3122 Florence jest trzecią tzw. asteroidą potrójną, czyli posiada dwa księżyce. Ciekawostką jest, że w 2014 roku odkryto pierwszą asteroidę (Chariklo), która posiada własny system pierścieni niczym Jowisz czy Saturn.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: NewAtlas.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.