Geotermalny sukces o. Rydzyka

Opublikowano: 29.09.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 497

Zakończono kolejny etap prac przy nowatorskim projekcie geotermalnym w Toruniu – informuje “Nasz Dziennik”. Wyniki przeprowadzonego pompowania okazały się być wielkim sukcesem.

Pompowanie eksploatacyjno-zatłaczające zostało zakończone w poniedziałek. W jego trakcie zostały pobrane próbki do badań fizykochemicznych i bakteriologicznych. „Podczas pompowania udokumentowano w pełni wydajność 320 metrów sześciennych na godzinę przy ciśnieniu 6,5 atmosfery, co uznać należy za wynik bardzo dobry” informuje Fundacja Lux Veritatis, na zlecenie której prowadzone są prace. Obecnie trwają przygotowania do następnego pompowania.

Wyniki bardzo pozytywnie ocenia prof. Jan Szyszko, były minister środowiska. – To znakomity wynik nie tylko w skali Polski, ale co najmniej Europy! – powiedział na łamach Naszego Dziennika. – W ten sposób udowodniliśmy, że w Polsce są ogromne zasoby geotermalne i można je spożytkować na rozwój gospodarczy naszego kraju – dodaje.

Zdaniem Henryka Biernata, dyrektora Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol SA nadzorującego prace wiertnicze, po wykonaniu dokumentacji hydrogeologicznej można zacząć przygotowania do otrzymania koncesji eksploatacyjnej. Koncesja umożliwi eksploatację wód geotermalnych, które mają być wykorzystane do celów grzewczych i balneologii.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13 komentarzy

 1. acqsen 29.09.2011 09:48

  Wydajność ok ale jaka temepratura? Z tego co wiem u Rydzyka jest nie za wysoka.

 2. slawo47 29.09.2011 10:48

  ….a skad wiesz…z Wyborczej czy TVNu….bo chyba nie dysponujesz sztabem donosicieli???
  …facet nie tylko gada ale i robi…a to w Polsce rzadkosc…a ty teraz koncentruj sie na wyborach bo twoje stronnictwo plynie….dleczego????
  bo tylko kalmie a nic nie robi!!!!!

 3. bj 29.09.2011 11:18

  Czemu w Polsce jest kilkanaście tysięcy odwiertów geotermalnych gotowych do użycia, a tylko kilkadziesiąt w użyciu?

 4. heniek_666 29.09.2011 11:21

  Możliwe, że komuś zależy na elektrowniach atomowych, a nie na czystej energii. A co do rewelacji Rydzyka, nie należy się za bardzo podniecać. U nas w kraju wszyscy potrafią się chwalić sukcesami tylko żyje się coraz gorzej.

 5. slawo47 29.09.2011 12:21

  @bj…..skad ty masz te dane???…nazwij chociaz dziesiec miejsc
  @heniek_666…..tu ci przaznaje racje, poczekajmy zobaczymy…..a co do warunkow zycia to niestety prawdziwe stwierdzenie…………..wczoraj jeszcze rozwazalem z synem nastepujace zjawisko….jak w szkole analizuje sie jakies wypociny literatyczne, to wyciaga sie jakies watki o ktorych nawet autor nie snil (zreszta czesto alkoholem oduzony), a w polityce nikt nie nazywa po imieniu, ze kilku chlystkow robi nas (miliony) w balona, a najlepsze to, wielu z tych milionow w ten balon dmucha!!!!!!!!!!!!!?????????????????????
  …moz mi ktos to wytlumaczyc????????????

 6. -chris 29.09.2011 12:43

  @slawo47 mogę.

  NIC NIE JEST TAKIE JAK ZWYKLIŚMY UWAŻAĆ
  albo inaczej
  NIC NIE JEST TAKIE JAK NAM WMÓWIONO

  cały dowcip polega na tym, że fikcja (czasami kłamstwo ( rozmyślne lub z niewiedzy, błędu) powtórzona wiele razy zaczyna istnieć jako prawda.
  Niech przykładem będzie np. że
  – lekarstwa leczą
  – szczepienia zapobiegają chorobom
  – należy zjadać urozmaicone posiłki 🙂
  – …. wiele innych – o politycznych nie będę mówił

  Jeżeli na dodatek powtórzą to media głównego nurtu…. to tak, jakby to była prawda.
  Każda reklama i kampania wyborcza działa właśnie tak.

  Sposób aby się przed tym obronić?
  Myśleć samodzielnie
  nie przyjmować nic za oczywistość
  poszukiwać wiedzy
  (wszystko bowiem zostało już wymyślone :-))

  pozdrawiam

 7. bro 29.09.2011 13:00

  Nie należy chwalić się ile m3 wypływa z pod ziemi, ale jaką woda ma temperaturę – bo jeśli jej temperatura po wypompowaniu na powierzchnię ma np. poniżej 60 st.C, to jest to poprostu studnia głębinowa a nie elektro-ciepłownia geotermalna .

 8. rumcajs 29.09.2011 15:41

  Witam
  Nie mam pojęcia, czy te “wody”, sa wysokotemperaturowe, czy nisko, ale wiem, ze sa bardzo silnie zasolone, i wylewane do wisły bezpośrednio. W takim kształcie, nie jest to energia nie szkodząca środowisku, ale je degradująca. Jęśli energia cieplna zostanie wykorzystana w taki sposób, że nie wydostanie sie ta słona woda, albo po oddaniu ciepła zagospodarowana, np, do produkcji soli, to OK…
  Jak na razie projekt Pana Rydzyka jest w “pieluchach”, ale jestem za wykorzystaniem tej energii, ale pod warunkiem, ze faktycznie pozyskamy same ciepło, bez degradacji środowiska…Ale znając P. Rydzyka, który raczej widzi w tym interes, zatrucie wisły, będzie faktem, w bardziej lub mniej udolny sposób skrywanym…
  jk

 9. bro 29.09.2011 16:25

  @Rumcajs
  O. Rydzyk może tą wodę wyświęcić i sprzedawać po 1,50/l , co da jekieś 50 000pln na godzinę, a dzieki temu zatrucia wisły nie będzie 😉

 10. rumcajs 29.09.2011 19:35

  W.
  Nie jestem specjalista w tej dziedzinie, ale jesli ma tak byc jak piszesz to OK. Mam jednak obawy, bo tak jak monsanto, chce trując nas GMO, twierdzi że ratuje świat przed głodem, tak nie daje wiary Rydzykowi… Ponadto, jesli bys miał racje, to juz dawno nie byłoby na rynku “cisowianki”, galicjanki, i wielu innych wód mineralnych, wydobywanych w niektórych przypadkach po kilkadziesiat lat,jak nie wieków, i nadal jest…Ponadto, taki układ zamkniety, wymaga wprowadzenia pod ziemię, bardzo głęboko, nawet ponad 2 km w głąb ziemi, urządzenia wymiany ciepła, nawet jesli by to były zwykłe rury, to kosztowne. Boję sie, że tak jak naiwnośc, i niewiedza czym grozi amerykańska technologia wydobywania gazu łupkowego, która zdemolowała u nich kilka stanów, podobnie i w tym przypadku da pozwolenie, a potem okaze sie, że strzelilismy sobie w stope…
  jk

 11. Grzegorz Marchewka 29.09.2011 20:18

  @rumcajs Aż litość bierze… Szkoda, że najpierw nauczyłeś się pisać, a nie czytać.

 12. anne 30.09.2011 01:47

  “Z tego otworu w ciągu godziny można eksploatować 700 m3 wody o temperaturze powyżej 65 st. C (…) Według symulacji, geotermia ta może zapewnić ciepłą wodę w okresie letnim dla całej aglomeracji toruńskiej, czyli dla 200 tysięcy mieszkańców, a w okresie zimowym – ogrzewanie i ciepłą wodę dla 20 procent mieszkańców.” Jan Szyszko w wywiadzie dla ND http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110929&typ=my&id=my05.txt

 13. rumcajs 30.09.2011 12:43

  Witam
  Poczytałem wywiad z linku, i zastanawia mnie matematyka…Mozna pozyskac ok 700m/3 ,na godzine, a wtłoczyc ok 300m/3 na godzinę… Zatem co zrobic z tymi 400 metrami??? Pan profesor nie wyjasnił co z ta woda “niewtłoczoną” na powrót do ziemi się dzieje, a policzmy, 400metrów z 24 godziny, to mamy 9600metrów co dnia…
  Panie marchewka, może jest tak jak Pan piszesz, ale ja zadaje nurtujące mnie pytania, i poszukuje odpowiedzi, a Pan obrażasz…
  jk

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.