George Soros szczuje UE na Polskę i Węgry

Opublikowano: 21.11.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1365

Amerykański miliarder George Soros zabrał głos na temat kryzysowej sytuacji, jaka panuje w Unii europejskiej z powodu postawy Polski i Węgier. Oba kraje poddał druzgocącej krytyce.

Swoja wypowiedź Soros zamieścił na stronie „Project Syndicate”. Zawarł w niej jednoznaczną deklarację, że Unia Europejska nie może sobie w żadnym wypadku pozwolić na cofnięcie się przed postawą rządów Polski i Węgier, która nie chcą się zgodzić, by kwestie wypłat z budżetu UE dla poszczególnych krajów członkowskich wiązać z przestrzeganiem praworządności opartej na zasadach, które wyznaje Unia. „UE nie może sobie pozwolić na kompromis w sprawie zapisów o praworządności” – twierdzi Soros. Finansista uważa też, że poddanie się Unii żądaniom Morawieckiego i Orbana oznacza zagrożenie jej istnienia. To, według Sorosa, „zdecyduje o tym, czy przetrwa ona jako społeczeństwo otwarte, wierne wartościom, na których została założona”.

Miliarder uważa, że oba państwa powinny ponieść konsekwencje swoich postaw oraz zarzuca obu politykom, że ich rezerwa wobec europejskiej praworządności jest podyktowana przez cechy „osobistej i politycznej korupcji”, wskazując jednocześnie, że np. Orban stworzył cały system służący mu „okradaniu własnego państwa” i sugerując, że otoczenie Orbana wzbogaciło się nadmiernie.

Narracja Sorosa jest jednoznacznie oskarżająca Kaczyńskiego i Orbana i zachęca do niewypłacania Węgrom i Polsce żadnych wypłat z budżetu, który w sytuacji weta, musiałby być starym budżetem przedłużanym co rok. Miałoby to być karą za niewłaściwą postawę i jednocześnie sposobem na obejście weta obu państwa. Soros sugeruje także, że przy okazji walki z pandemią dokonano nadużyć i wezwał, by operacje te zostały skontrolowane przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Podobna procedurę miałby OLAF zastosować wobec węgierskiej umowy na zakup rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,75 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o