Geoinżynieria – niebezpieczny pomysł walki z globalnym ociepleniem

Opublikowano: 21.05.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1297

Geoinżynieria, czyli celowa modyfikacja pogody, jest dziś jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów. Choć nieoficjalnie mówi się, że proceder ten ma miejsce niemal na całym świecie, naukowcy badają czy próba wpływania na ziemski klimat jest skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna.

Istnieje wiele pomysłów, które pozwolą zmniejszyć globalną temperaturę na Ziemi w ramach walki z globalnym ociepleniem. Najczęściej mówi się o zwiększeniu albedo naszej planety poprzez rozpylanie dwutlenku siarki do atmosfery. Pozwoliłoby to odbić część promieni słonecznych, co w efekcie prowadziłoby do ochłodzenia Ziemi. Metoda ta działa niczym erupcja wulkanu.

Raport przygotowany przez amerykańskie akademie narodowe mówi, że zwiększenie albedo naszej planety przy zastosowaniu dzisiejszej technologii jest stosunkowo łatwe. Zaznaczono jednak, że geoinżynieria może spowodować trudne do przewidzenia problemy, z którymi ludzkość może sobie potem nie poradzić.

W 2013 roku naukowcy na łamach dokumentu opublikowanego w „Journal of Geophysical Research: Atmospheres” stwierdzili, że wprowadzonej już w życie geoinżynierii nie będzie można wycofać. Modele komputerowe pokazały, że po zatrzymaniu oprysków może dojść do nagłego wzrostu średniej globalnej temperatury, wzrostu ilości opadów na świecie oraz spadku ilości lodu morskiego.

Badacze w swoim najnowszym raporcie doszli do podobnego wniosku – geoinżynieria może być bardzo szkodliwa i nie będzie można już jej zatrzymać, jeśli jednocześnie nie ograniczymy emisji CO2. Istnieje również wiele innych badań które ostrzegają, że opryski chemiczne mogą np. zakłócić globalne wzorce pogodowe. To pokazuje jak na dłoni, że zabawa ziemskim klimatem może się skończyć tragicznie dla nas wszystkich.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

12

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. MasaKalambura 22.05.2022 02:56

  Trudno uwierzyć, że w dobie atomowych reaktorów mobilnych ludzkość kłóci się o umiejętność sterowania klimatem. Jeśli nie chcesz opadu radioaktywnego na swoim terenie, Morzu, powietrzu, przestrzeni kosmicznej, przewiduj kontroluj i nie szkodź!

  Dla przywódców planety mam konkurs z nagrodami.

  Pierwszy rządzi całą od z do A … Ziemią!

  Kraj zdobywający Jowisza satelity rzeczywistą żywą aktywną i nierobocią siłą homosapiens. Przez 10+ lat.

  Następny konkurs odbędzie się, kiedy neośrednowiecze atomowe się zakończy, może w dziedzinie wieloświatów. Wyłoni go neokonkurs w czasie trwania 10 tych lat i kolejnych, wyłoni jednoznacznie jak pierwsza noga na Trytonie. Dla innego narodu; wartego nagrody za odpowiedź.

  Kolejne ileś lat. Bo to zadania neogotyku.

  Dla NWO dziś mamy średniowiecze chęci spalenia świata dla czegoś.

  Trudno zdefiniować Coś.

  Ale jest to Coś. (podpowiedź dla szykujących się do kolejnego konkursu)

  Wieloświatowość/Wielowymiarowość

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.