Generałowie ćwiczyli na Kanadyjczykach manipulację

Opublikowano: 30.09.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1140

Liderzy wojskowi uważali pandemię za wyjątkową okazję do przetestowania na Kanadyjczykach technik propagandowych podobnych do tych, używanych w czasie wojny w Afganistanie, wynika z wniosków z raportu sił zbrojnych. Plan przygotowany przez Canadian Joint Operations Command (CJOC) na takich technikach właśnie bazował. Rząd federalny nie prosił jednak nigdy o opracowanie kampanii informacyjnej ani nie autoryzował wdrożenia jej.

Emerytowany generał Daniel Gosselin, który miał zbadać sprawę, stwierdził, że dowódcy sił zbrojnych uważali, iż nie potrzebują zgody władz na opracowanie i wdrożenie planu. Plan powstał więc w kwietniu 2020 roku. CJOC twierdziło, że strategia informacyjna jest potrzebna, by zwalczać nieposłuszeństwo cywilne Kanadyjczyków w czasie pandemii i wzmacniać przekaz rządowy. Plan polegał na „kształtowaniu” i „wykorzystywaniu informacji”.

W końcu w maju 2020 były szef sztabu obrony, gen. Jonathan Vance, zdecydował o zamknięciu propagandowej inicjatywy CJOC. Kilku jego doradców kwestionowało etyczność i legalność planu. Wtedy też Vance zwrócił się do Gosselina z prośbą o zbadanie, jak mogło dojść do opracowania i wdrażania działań propagandowych bez autoryzacji.

Gosselin odkrył, że plan nie był zwykłym pomysłem wojskowych pasjonatów propagandy, ale wsparcie dla takich operacji informacyjnych widać było w nastawieniu CJOC na wielu poziomach. Dowódcy widzieli pandemię jako “unikalną okazję” do przetestowania niektórych technik na Kanadyjczykach, a potem – włączenia ich do działań rutynowych CAF-DND. Pandemia stwarzała okazję do monitorowania i zbierania publicznych informacji, co wzmacniałoby świadomość dowództwa, które nie widziało w tym nic złego.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 9 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.