Geje i lesbijki w Norwegii mogą brać ślub kościelny

Opublikowano: 01.02.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 409

Od dziś norwescy pastorzy mogą udzielać ślubów gejom i lesbijkom.

Kościół Norwegii to kościół protestancki w tradycji ewangelicko-augsburskiej. Formalnie należy do niego 73 proc. mieszkańców tego kraju. Liturgia przewidująca śluby par jednopłciowych w 2014 roku została odrzucona przez najwyższą władzę instytucji, czyli synod Kościoła Norwegii. Jednak 30 stycznia stosunkiem głosów 83 do 29 przyjęto zmiany korzystne dla par homoseksualnych, które chcą zalegalizować swój związek.

Co prawda zgodę na udzielanie ślubów gejom i lesbijkom wydał już poprzedni synod, który zebrał się w 2016 roku, ale Kościół Norwegii musiał jeszcze przygotować zmiany w liturgii umożliwiające zawieranie takich związków.

Dzięki tej decyzji Kościół Norwegii dołączył do kościołów protestanckich w Szwecji, Danii i Francji, które już od lat udzielają ślubów parom jednopłciowym.

“To dzień, gdy nasze modlitwy i marzenia się spełniły” – powiedział lider liberalnej frakcji w Kościele Norwegii Gard Sandaker-Nilsen, który sam jest homoseksualistą.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

zaraz, to bóg popiera sakramenty gejowskie?

sandvinik
Użytkownik
sandvinik

@agama
Bóg pewnie nie, lokalne “bóg s.a.” z centralą w banco vaticana pewnie tak, ale bierzmowanie ze strony AA czyli anonimowych arabów pewnie uzna to za “palącą” kwestię i potraktuje to kamiennie poważnie bo oni wszystko lubią stawiać na ostrzu noża…

Stasiu26
Użytkownik
Stasiu26

Toż to bez sensu. Ślub kościelny jest z założenia dla osób religijnych, które wierzą i uznają jakieś nakazy danej religii. Jeśli otwarcie “żyją w grzechu”, to i tak nie powinni zostać dopuszczeni do tego sakramentu. Chyba, że oni już sobie sami mówią, co jest grzechem, a co nie. Ale w takim razie, po co ta cała szopka z religią i Kościołem?