Gdzie się podziała historia polskiej wsi?

Opublikowano: 19.10.2020 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 1337

W czasach pańszczyzny 80% ludności kraju stanowili chłopi, po odzyskaniu niepodległości ten odsetek spadł do 60-70 %. Przez zdecydowanie większą część historii naszego kraju chłopi, rolnicy, mieszkańcy wsi, stanowili największą grupę ludności. Jednocześnie w podręcznikach do historii są oni prawie nieobecni. Jak celnie zauważył Dariusz Łukasiewicz, dwie ostatnie książki o historii polski o chłopach mówią niewiele, lub prawie wcale. W pracy Mariusza Markiewicza, Historia Polski 1492-1795z 2004 roku – o chłopach jest 6 stron na 750, w pracy Urszuli Augustyniak, Historia Polski 1572-1795 z 2008 roku – są to 4 strony na 1000. Jednocześnie od lat w krajach zachodnich uprawia się tzw. historię oddolną, historię ludową, która z założenia ma koncentrować się na klasach nieuprzywilejowanych. Jak to jest, że w Polsce o wsi wiemy bardzo mało? Dlaczego historia Polski jest historią kilku procent najbardziej uprzywilejowanych? Jak powinna wyglądać historia wsi, historia oddolna, ludowa? W kolejnym odcinku podcastu porozmawiamy o tym z:

Prof. Izabellą Bukrabą-Rylską z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Socjolożką, Autorką: Socjologii wsi polskiej, Kultura ludowa na co dzień, Kultura w społeczności lokalnej – podmiotowość odzyskana? Oraz: Dr Kamilem Piskałą z Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, współautorem pracy o Rewolucji 1905 w Łodzi, redaktorem Ludowej Historii Stanów Zjednoczonych Howarda Zinna, oraz współautorem pracy From Cotton and Smoke: Łódź – Industrial City and Discourses of Asynchronous Modernity 1897–1994. Prowadzi Michał Rauszer Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.