Gdzie jest państwo?

Opublikowano: 28.08.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 822

Około 100 rolników protestowało przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu przeciwko niskim cenom skupu zbóż. Domagają się m.in. zbadania, czy nie doszło do zmowy cenowej.

PAP informuje, że pikietę zorganizował Komitet Protestacyjny Rolników Powiatu Brzeskiego, ale uczestniczyli w niej również gospodarze z innych powiatów. Mieli syrenę alarmową i transparenty z napisami „Tyle Polski ile polskiej ziemi w rękach polskich rolników”, „Bossowie surowce importują, rolnicy za darmo pracują”. Odśpiewali „Rotę”, a następnie odczytali pismo skierowane do wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego. Domagali się także spotkania z nim bądź jego zastępcą Antonim Jastrzembskim, ale żadnego z nich nie było w urzędzie. Protestujący chcą, by takie spotkanie odbyło się w ciągu najbliższych dni.

„Rolnicy są niezadowoleni z akcji skupowej płodów rolnych: rzepaku i zbóż. Pytamy się, czy wojewoda jako przedstawiciel rządu podjął jakieś kroki, by wyjaśnić negatywną sytuację w skupie” – mówił Andrzej Andruchów z Komitetu. Gospodarze żądają wyjaśnienia, dlaczego nie ma ceł zaporowych na import zbóż i rzepaku z Ukrainy oraz dlaczego są duże rozbieżności cenowe w punktach skupu. Chcą też, by państwo przyjrzało się temu, czy nie doszło do zmowy cenowej wiodących podmiotów skupowych. „Chcemy wiedzieć, czy ludzie sprawujący władzę są świadomi, że polski rolnik stracił ok. 2,5 tys. zł z hektara, co będzie stanowić zysk globalnych koncernów. Czy rząd ma świadomość, że środki, które wywędrują za granicę nie przysłużą się rozwojowi państwa polskiego?” – mówił Andruchów.

Protestujący zarzucili rządowi, że stawia ich w gorszej sytuacji wobec rolników z innych unijnych krajów, co ma szczególne znaczenie w przededniu umożliwienia obcokrajowcom zakupu polskiej ziemi. „Warunki na rynku dyktują koncerny, które mają duże pieniądze. Część zakładów przetwórczych nie jest w naszych rękach” – powiedział Bogdan Zioła, członek Krajowej Rady Izb Rolniczych. „Jesteśmy zwolennikami interwencji państwa na rynku skupu zbóż. Spadki na zachodzie Europy też są, ale sięgają jedynie 10 proc., a u nas wynoszą po 40 proc. Ludzie, którzy zaciągnęli kredyty i kupili maszyny za chwilę będą mieli problemy z płynnością finansową. Państwo powinno zadbać o to, by mogli spłacić te kredyty” – dodał.

Rok temu rzepak skupowany był po 2-2,2 tys. zł za tonę. W tym roku ceny skupu to 1,3-1,4 tys. zł za tonę. Przy plonie 3,5 t z hektara i doliczeniu dopłat cena rzepaku musiałaby wynosić 1,7 tys. zł, by rolnicy wychodzili „na zero”. Spadają też ceny zbóż, np. pszenicy czy żyta.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. koxy 28.08.2013 13:47

  A co to jest 100 rolników ? Szczerze nikogo to nie obchodzi, urzędasy popijają sobie kawkę i się śmieją ze 100 rolników woow co za siła. Co się stało z tym krajem, kiedy na ulice wychodziło przynajmniej tysiące…

 2. XXIRapax 28.08.2013 15:58

  “Domagają się m.in. zbadania, czy nie doszło do zmowy cenowej.”

  Co za naiwnosc. Przeciez reka reke myje…

 3. Rozbi 30.08.2013 18:18

  Ceny sprzedawanych przeze mnie okularów w sklepie internetowym spadły w ciągu 2-och lat o prawie 80% – ponoszę duże straty moralne i finansowe- dlaczego Państwo nic z tym nie robi !!! Przecież korporacje lecą sobie ze mną w kulki i niszczą mój biznes.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.