Gazprom „zemści się” na Polsce za Nord Stream 2?

Opublikowano: 30.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2112

Gazprom może odpłacić Polsce za utrudnianie realizacji projektu Nord Stream 2 tą samą monetą. Już niedługo Warszawa będzie musiała dogadać się z rosyjskim koncernem ws. budowy własnego gazociągu Baltic Pipe, który ma zastąpić rosyjski gaz norweskim.

Czy Gazprom powinien postępować tak samo, jak jego najbardziej zaciekły krytyk w UE i blokować realizację polskiego projektu?

W wodach Bałtyku gazociąg Baltic Pipe skrzyżuje się z rosyjskim Nord Stream 2, sprawiając, że Warszawa będzie w pewny, stopniu zależna od Gazpromu.

Zgodnie z rosyjskim prawem budowlanym, miejsca, gdzie rury będą się przecinać, są objęte szczególnymi wymogami technicznymi. Podczas wyboru trasy morskiego odcinka, należy uwzględnić wybudowane wcześniej rurociągi i komunikacje. Na przykład odległość między rurami powinna wynosić co najmniej 3,5 m, a przecięcie odbywać się pod kątem nie mniejszym niż 60 stopni.

Jest to konieczne do prowadzenia prac remontowych podczas eksploatacji rur. W związku z tym Polacy będą musieli „dogadać się” z Gazpromem na dnie morza.

Przeciwko „Nord Stream 2″ występowało wielu polityków z różnych państw, począwszy od Ukrainy i skończywszy na USA. Jednak tylko Polska przeszła od słów do czynów i realnie zaszkodziła projektowi. W 2016 roku polski urząd antymonopolowy zablokował powołanie konsorcjum Gazpromu i jego europejskich partnerów (firm Engie, Uniper, OMV, Shell, Wintershall), niezbędnego do finansowania przedsięwzięcia.

Odpowiednie wnioski zostały wysłane do dwóch regulatorów — niemieckiego i polskiego. Niemiecki resort wydał pozwolenie, podczas gdy Polacy przeciągali decyzję i ostatecznie odrzucili prośbę. Przy czym ich argument można ocenić jako wyssany z palca — jak stwierdzono, realizacja Nord Stream 2 może rzekomo doprowadzić do ograniczenia konkurencji na polskim rynku z powodu umocnienia pozycji Gazpromu, chociaż Nord Stream 2 nie ma nic wspólnego z Polską.

“W tej sprawie można będzie przekazać Polsce “gorące pozdrowienia”. Przecież ani powołanie konsorcjum, ani sam gazociąg nie wpływały na konkurencję w kraju, tym niemniej Polacy zablokowali utworzenie spółki joint venture, próbując utrudnić udział europejskich firm w projekcie Nord Stream 2. Wszyscy zdają sobie doskonale sprawę, że zrobili to celowo, w ramach wojny przeciwko Gazpromowi, żeby rzucać kłody pod nogi projektowi” — powiedział wiodący ekspert Funduszu Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego, wykładowca Uniwersytetu Finansowego Igor Juszkow.

„Gazprom również może powiedzieć, że polski gazociąg pogorszy sytuację na europejskim rynku gazu, stwarzając niekorzystną konkurencję. Można wymyślić wiele powodów” — podkreślił. Ostatecznie Gazprom może po prostu przeciągać w czasie wydanie niezbędnego papierka, grając Polakom na nerwach, hamując budowę Baltic Pipe i sprawiając, że będą ponosić koszta, związane z przestojem projektu.

Autorstwo: Wzgliad
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 31.01.2019 09:36

    Ciekawie się zapowiada. Tymczasem co ma rosyjskie prawo “budowlane” do krzyżowania się rurociągów na wodach międzynarodowych?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.