Gaia dostarczyła dane o ponad miliardzie gwiazd

Opublikowano: 11.04.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 836

Astronomowie na całym świecie czekają na udostępnienie kolejnych danych z satelity Gaia. Urządzenie to, wystrzelone przez ESA w 2013 roku obserwuje ponad miliard gwiazd z Drogi Mlecznej i sąsiednich galaktyk. Gaia mierzy ich pozycję, paralaksę i ruch z niespotykaną dotąd precyzją poniżej 1/1000 sekundy kątowej.

Gaia tworzy największy w historii katalog astronomiczny, ułatwiając badania kosmosu. Dostarcza też danych dotyczących jasności, koloru i spektrum poszczególnych gwiazd. Już teraz wiemy, że w ramach drugiego zestawu danych astronomowie poznają pozycje 1 692 919 135 gwiazd oraz paralaksę i ruch własny 1 331 909 727 gwiazd. Dane pochodzą z pomiarów wykonanych pomiędzy 25 lipca 2014 a 23 maja 2016. Jest ich zdecydowanie więcej, niż udostępniono wcześniej. Poprzednio astronomowie poznali pozycje ponad miliarda gwiazd, jednak jedynie dla dwóch milionów były dostępne dane dotyczące paralaksy i ruchu własnego.

W drugim zestawie danych z Gai. znajdą się też informacje o kolorze 1,38 miliarda gwiazd, prędkości kątowej 7 224 631 takich obiektów, dane o 550 737 źródła zmiennych, naukowcy poznają też temperaturę powierzchni 161 497 595 gwiazd, dane o pyle znajdującym się pomiędzy Ziemią a 87 733 672 gwiazdami oraz informacje o promieniu i jasności 76 956 778 gwiazd. Ponadto Gaia dostarczyła tez dane o pozycji 14 099 obiektów, główne asteroid, z Układu Słonecznego.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Tom 12.04.2018 11:25

    Kilkadziesiąt lat to akurat bardzo mało, pomijalnie mało jak na gwiazdy. Szacuje się, że czas życia słońca to około 10 miliardów lat. Średnica drogi mlecznej to około 150,000 lat świetlnych. Jeśli przyjmiemy czas życia słońca to za średni czas życia gwiazd, to najdalsze gwiazdy widzimy, jak wyglądały 15 milionowych ich czasu życia temu. Dla człowieka żyjącego 100 lat byłoby to około pół dnia. Jest to bardzo mały okres czasu więc dane te mają jak najbardziej sens.

  2. Niewypadamiteraz 15.04.2018 22:02

    “Urządzenie to, wystrzelone przez ESA w 2013 roku obserwuje ponad miliard gwiazd z Drogi Mlecznej i sąsiednich galaktyk.”

    Z punktu widzenia Wszechświata Gaia operuje na poziomie lokalnym. Jak na nasze potrzeby jednak projekt Gaia to oczywiście ogromne osiągnięcie i bardzo się cieszę, że udaje się naszemu gatunkowi realizować takie przedsięwzięcia.

    Pech chciał, że urodziłem się w erze dominacji paliw kopalnianych. Gdyby przyszło mi przyjść na świat po wyczerpaniu się zasobów naturalnych planety lub upadku systemu pieniężnego, mógłbym w tym momencie obserwować naszą galaktykę z powierzchni planety w innej galaktyce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.