Fundacja Sorosa opuszcza Węgry

Opublikowano: 16.05.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 826

Fundacja Open Society Foundations (Fundacje Społeczeństwa Otwartego) zamyka swoje biuro w Budapeszcie. To efekt utrudnień stwarzanych przez węgierskie władze i nagonki prowadzonej przez rząd Victora Orbana. Właścicielem OSF jest George Soros – kontrowersyjny finansista.

George Soros od początku rządów Fideszu na Węgrzech jest przedstawiany przez propagandę władzy jako wróg publiczny numer jeden. Każdy protest społeczny – czy to przeciwko machinacjom przy sądach, czy przeciwko opodatkowaniu danych ściąganych z internetu, jest w narracji Orbana sprawką miliardera z węgierskimi korzeniami. Sorosowi zarzuca się finansowanie opozycji i „nielegalne próby wpłynięcia” na sytuację polityczną za pomocą organizacji pozarządowych walczących o zachowanie demokratycznych standardów. Orban przekonuje społeczeństwo, że to tylko przykrywka dla knowań mrocznego finansisty, który próbuje na powrót uczynić Węgry krajem bez autonomii gospodarczej i politycznej.

Open Society Fundations w swoim komunikacie informuje, że opuszczenie Budapesztu to efekt „coraz bardziej represyjnego środowiska politycznego i prawnego na Węgrzech”. „Decyzja o wycofaniu się z działalności w Budapeszcie to odpowiedź na działania węgierskiego rządu, który przygotowuje się do nałożenia kolejnych ograniczeń na organizacje pozarządowe poprzez to, co zostało nazwane pakietem ustaw “Stop Soros”” – czytamy w oświadczeniu.

“Rząd Węgier oczerniał i błędnie przedstawiał naszą pracę społeczeństwu w imię politycznych zysków, wykorzystując taktyki bezprecedensowe w historii Unii Europejskiej” – powiedział Patrick Gaspard, przewodniczący Open Society Foundations.

Ustawy z pakietu”Stop Soros” to niebezpieczne próba ograniczenia autonomii organizacji pozarządowych. Ustawodawcy przewidzieli, że jeśli NGO-sy otrzymują wyższe dofinansowanie z zagranicy niż z Węgier, będzie na nie nałożona opłata w wysokości 25 proc. zagranicznego dofinansowania. Celem takich działań ma być torpedowania wspierania migrantów. Zagraniczni pracownicy organizacji pozarządowych, którzy będą wspierać osoby przebywające na Węgrzech przez prawa pobytu, będą mogły zostać wydalone z kraju.

“Chcemy trzymać poza krajem każdego, kogo działania stoją w fundamentalnej opozycji do interesów narodu węgierskiego” – stwierdził premier Orban w wywiadzie radiowym. Szef rządu zaznaczył, że zasugerował, że również słynnemu miliarderowi może zostać wydany zakaz wjazdu na teren Węgier. “George Soros może na przykład odstąpić od wprowadzania swojego planu i wtedy nowe prawo nie będzie go dotyczyć” – zapowiedział Orban.

Open Society Foundations opuści Budapeszt do końca sierpnia. Nową siedzibą organizacji będzie Berlin.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Youpidou 16.05.2018 21:12

    Fundacje, stowarzyszenia, organizacje międzypaństwowe – ONZ, UNICEFY, NATO itp. to pralnia brudnych pieniędzy. bez znaczenia czy dyryguje tutaj soros czy nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.