Fundacja Mandeli chce zakazać starej flagi RPA

Opublikowano: 02.06.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 736

Fundacja Nelsona Mandeli (FNM) chce zakazać prawa do prezentowania starej flagi Republiki Południowej Afryki, która, jej zdaniem, gloryfikuje system apartheidu a jej prezentowanie kłóci się z ideałami „rainbow nation”. Przeciwko tym planom wystąpiła afrykanerska organizacja AfriForum, która uważa takie zakazy za kolejny krok w ograniczaniu wolności słowa i eliminacji dziedzictwa białych z przestrzeni publicznej dzisiejszej RPA.

Pod koniec kwietnia fundacja założona w 1999 roku przez komunistycznego terrorystę i byłego prezydenta RPA Nelsona Mandelę złożyła w tzw. „Equality Courts” wniosek o zakaz prezentowania starej flagi, który chciała by widzieć jako jeden z elementów „mowy nienawiści”. AfriForum argumentuje jednak, że pod paragraf tzw. „hate speech” podlegać mogą jedynie słowa i opinie, nie zaś symbole czy obrazy, co jest zgodne z definicją Trybunału Równości. Dodatkowo zakaz taki byłby sprzeczny z konstytucją, która gwarantuje wolność słowa i poglądów politycznych.

Rzecznik FNM Luzoko Koti powiedział w oświadczeniu, że „nadszedł czas by unać, że stara flaga RPA jest symbolem zbrodni przeciwko ludzkości a prezentowanie jej jest pochwalaniem tej zbrodni i upokarza wszystkich, którzy przeciwko niej walczyli, zwłaszcza czarnych południowych Afrykańczyków”.

Dodał, że tzw. Ustawa o promocji równości i zapobieganiu nieuczciwej dyskryminacji (Equality Act) powinna zniechęcać do takich zachowań.
Rzecznik AfriFroum Ernst Roets powiedział, że jego organizacja nie musi pałać wielkim sentymentem do starej flagi, le zakaz jej prezentowania byłby ciosem w wolność tych, dla których ma ona znaczenie.

W dzisiejszym RPA dochodzi coraz częściej nie tylko do języka nienawiści wobec białych w oficjalnych partiach politycznych takich jak Bojownicy Wolności Gospodarczej pod przywództwem Juliusa Malemy, który żąda wywłaszczenia białych, ale i instytucjonalnej dyskryminacji białej mniejszości, prób wykorzenienia języka afrikaans oraz dyskryminacji w miejscach pracy czy na uczelniach.

Na podstawie: Citizen.co.za
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Aleksandra 30.08.2019 22:00

    21 sierpnia 2019 r. Sąd ds. równości orzekł, że “bezinteresowne” wystawianie dawnej flagi RPA jest mową nienawiści, więc jest zabronione, nawet we własnym domu (bo mogą tam przyjść czarni goście lub pracownicy). Wolno natomiast wystawiać flagę w celach naukowych, badawczych, dziennikarskich i artystycznych, o ile ma to służyć pożytkowi publicznemu. Fundacja Nelsona Mandeli wybrała już swoją pierwszą ofiarę. Jest nią zastępca przewodniczącego i rzecznik AfriForum Ernst Roets. Zaraz po ogłoszeniu wyroku wysłał on na twitterze wizerunek dawnej flagi z zapytaniem: “Czy właśnie dopuściłem się mowy nienawiści?”. Fundacja podała go do sądu, twierdząc, że choć utrzymuje, że jego cel jest naukowy, nie działał dla pożytku publicznego. Inni użytkownicy posyłają ten tweet dalej. Media społecznościowe zaroiły się od artystycznych przeróbek flagi lub elementów przyrody czy przedmiotów w barwach pomarańczowo-biało-niebieskich. Pojawiają się też flagi z drobnymi przeróbkami – np. do środka dodana jest współczesna flaga RPA lub zamiast flagi brytyjskiej pojawia się flaga Natalu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.