Frontowy czwartek

Opublikowano: 10.03.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2978

9 marca 2023 r. od godzin porannych wojska rosyjskie przeprowadziły serie ataków na czarnomorski port Odessę i drugie pod względem wielkości miasto Ukrainy Charków. Celem były przede wszystkim obiekty infrastruktury energetycznej.

Dwa główne miasta i miejscowości okoliczne odcięte zostały od dostaw prądu. Gubernator Odessy – Maksym Marczenko, powiadomił o sytuacji na Telegramie. Gubernator Charkowa – Oleh Synehubow, poinformował o 15 atakach na miasto rakiet S-300T. Ukrainie brak systemów zdolnych przejmować je. Ataki rakietowe w innych częściach Ukrainy wskazują na eskalację działań. Równolegle trwają walki we wschodniej części Ukrainy. Budowana przez minione 8 lat twierdza Bachmut utraciła swoje znaczenie obronne.

W ciągu dnia odnotowane zostały ataki artyleryjskie, dronów i rakiet balistycznych w 10 regionach Ukrainy. Przerwa w dostawach prądu nastąpiła w elektrowni atomowej Zaporoże kontrolowanej przez Rosjan. W czwartkowych atakach zginęło przynajmniej 6 osób. Strona ukraińska podaje, że tego dnia na Ukrainę spadło 81 rakiet. Wśród nich 6 to pociski manewrujące, hipersoniczne Kindżał.

Ukraińskie ośrodki informacji potwierdzają zestrzelenie 31 pocisków i unieszkodliwienie 4 dronów samobójczych. Władze regionalne mówią o 5 ofiarach śmiertelnych w okolicach Lwowa i jednej z Dniepropietrowska. Ukraińcy oceniają, że charakter ofensywy takiej jak czwartkowa nigdy wcześniej nie miał miejsca. Głównie chodzi o zróżnicowanie rodzajów pocisków.

Administracja amerykańska wyraziła nadzieję, że Rosja nie dąży do bezpośredniej konfrontacji z NATO, aczkolwiek istnieje po temu potencjalne zagrożenie eskalacją konfliktu. Doroczny raport wywiadu oceniający zagrożenia wskazywał, że Rosja unika sytuacji, w której konflikt mógłby przekroczyć granice Ukrainy. Na 4 stronach (z liczącego w sumie 40 stron) raport obarcza Rosję o „niesprowokowaną agresję” na Ukrainę. W kilku akapitach przyznaje się, że Moskwa postąpiła w ten sposób, uważając, że zagrożone jest jej bezpieczeństwo narodowe w rejonie granic z sąsiadami.

W związku z sytuacją na Ukrainie zapowiedziane zostało spotkanie grupy G7, które w najbliższych tygodniach ma rozpatrzyć wniosek Rosji o limit cenowy ropy.

Jak oświadczyła w wywiadzie dla RIA Novosti Elizabeth Rosenberg z Departamentu Skarbu USA, planowane rozpatrzenie wniosku Rosji o przyjęcie górnej ceny rosyjskiej ropy ma być przedmiotem obrad G7 w marcu. Przyjęty 5 grudnia 2022 r. limit $60 za baryłkę akceptowany był przez Unię Europejską i Australię.

Tłumaczenie: Jola
Źródła zagraniczne: YouTube.com [1] [2]
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Stanlley 10.03.2023 12:28

  Przypomnijmy słowa kanclerz niemieckiej : Porozumienia mińskie miały jedynie dać czas Ukrainie na przygotowanie do wojny.

 2. Rhumek 10.03.2023 12:51

  Stanlley 10.03.2023 12:28

  Możesz przypominać ile chcesz.
  Do niezdecydowanej, lecz jednak większości obywateli najbardziej trafia przekaz TVP i podobnych.
  Orka na ugorze.
  Czy kiedykolwiek znane przysłowie, ze Polak przed i po ……. przestanie być prawdziwe ?
  Trace powoli wiarę……

 3. LichoNiespi 10.03.2023 15:22

  Chwala Rosji.

 4. xmariox 10.03.2023 22:36

  LichoNiespi 10.03.2023 15:22

  Na wschodzie takich jak ty biorą z otwartymi ramionami. Świetne mięso armatnie.

 5. AlbertW41 11.03.2023 02:00

  I bardzo dobrze po co komu Ukraina? Taka sama sytacja byla w przpadku kryzysu kubanskiego, wtedy Rosjanie poszli na ustepstwa. Liczylem na to samo ze strony amerykanskiej w sprawie Ukrainy, zawiodlem sie. Rosjaie nie moga sie zgodzic aby Moskaw byla w zasiegu NATO z Ukrainy tak jak wtedy Waszyngton w zasiegu Kuby.

 6. las 11.03.2023 05:21

  Rosja wprowadza o 1 kwietnia pilotażowy program CBDC jako jedna z pierwszych. Po owocach ich poznacie. Bombarduje wiejskie transformatory zamiast drogi dostaw uzbrojenia (odzwyczaja od energii?). Morawer powiedział że wojna zmienia perspektywę w 5 min. Jest jeszcze dużo do zrobienia więc konflikt musi trwać – kolektywny zachód też robi co może w tym kierunku.

 7. pikpok 11.03.2023 09:01

  Tłuką otumanionych Ukraińców zamiast tych co szczują i judzą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.