Francuzi zamawiają polskie lokomotywy

Opublikowano: 17.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1642

Newag dostarczy francuskiej firmie Akiem 30 lokomotyw z opcją na dostawę 50 kolejnych.

Jak informuje portal wnp.pl, podpisana 16 listopada umowa Akiemu z Newagiem obejmuje dostawę 30 sztuk sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych z platformy Dragon 2. Chodzi dokładnie o 10 lokomotyw wielosystemowych oraz 20 lokomotyw jednosystemowych prądu stałego wyposażonych w moduł dojazdowy. Umowa przewiduje też prawo opcji na zakup dodatkowych 50 lokomotyw. To największe wartościowo zamówienie w historii Newagu.

10 lokomotyw Dragon 2 E6MST zostanie dopuszczonych do eksploatacji na terenie Polski, Czech i Słowacji, a 20 lokomotyw jednosystemowych prądu stałego będzie pracować w Polsce. Wzmocni to możliwości Akiem na środkowoeuropejskim rynku usług kolejowych. Zawarte umowy przewidują także świadczenie usług utrzymania pojazdów przez okres 8 lat od daty dostawy.

Lokomotywy platformy Dragon 2 to najnowsza generacja lokomotyw towarowych o dużej mocy. Dostawy lokomotyw będą realizowane w latach 2025-2027. Z prawa opcji w całości lub części zamawiający może skorzystać w terminie do końca 2025 r.

Szacowana wartość umów wynosi 164 mln 076 tys. euro netto, na którą składa się wynagrodzenie za dostawę lokomotyw w łącznej kwocie 128 mln 100 tys. euro netto, płatne proporcjonalnie po dostawie każdej lokomotywy, oraz kwota 35 mln 976 tys. euro netto, stanowiąca szacunkowe wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług utrzymania, płatne proporcjonalnie do świadczenia usług utrzymania.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Kazma 17.11.2023 16:05

  Czy twórcy tego całego invidious są jakimiś tumanami czy niedołęgami, że za każdym razem jak otwieram okno odtwarzania, suwak głośności musi być ustawiony domyślnie na maxa!? czy to jest jakieś specjalne wyżywanie się na internautach?!

 2. Kazma 17.11.2023 16:14

  Polska powinna być drugą Japonią, taką w Europie a może i lepiej! Ale musiałaby Polska być w rękach Polaków z całym bogactwem ludzkim i naturalnym. Zaopatrywałałby w żywność, surowce, maszyny i inne produkty całą Europę i może pół świata! Ci co trzęsą światem od setek lat robią wszystko i udaje im się żeby polska słowiańska rasa nie wybiła się na niepodległość i całkiem niepohamowany rozwój, we wszystkich dziedzinach!

 3. WeLeS 17.11.2023 19:15

  Kazma, a zastanawiałeś się ty kiedyś, kto udostepni rynki zagraniczne Polsce by mogła eksportować jakiekolwiek dobra produkowane w kraju? Przecież przepływ finansów, który tworzy “tygrysów azji” i pozostałe prężnie rozwijające się gospodarki innych krajów, a także rynki ich zbytu są doskonale kontrolowane. Żeby Chiny były potęgą gospodarczą trzeba było “utopic” ZSRR i rozwalić Europe.

 4. replikant3d 17.11.2023 20:02

  Kazma, Syjoniści i globaliści trzymają ,,rękę na pulsie,, Zapomnij o takich mrzonkach…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.