Francuzi przeciwko policyjnej brutalności

Opublikowano: 30.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 994

Kolejny raz na ulice Paryża wyszli przeciwnicy forsowanej przez rządzących ustawy o bezpieczeństwie. Zwiększa ona uprawnienia funkcjonariuszy francuskiej policji, przy równoczesnym zakazie upubliczniania ich wizerunków. Tymczasem demonstrujący oskarżają policjantów nie tylko o cenzorskie zapędy, ale o narastający problem brutalności w jej szeregach.

Przedwczorajszą manifestację w stolicy Francji, a także w kilku dużych miastach, zorganizował kolektyw „Stop ustawie o globalnym bezpieczeństwie”. Jego nazwa nawiązuje do uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe, a rozpatrywanej przez Senat nowej ustawy wzmacniającej ochronę policji. Jeden z jej artykułów wprowadza bowiem karę nawet jednego roku więzienia i grzywny 45 tys. euro za rozpowszechnianie wizerunku twarzy lub jakikolwiek innego elementu pozwalającego na identyfikację policyjnych funkcjonariuszy.

W ubiegłym tygodniu napisanie na nowo tej części ustawy zapowiedział premier Jean Castex. Przedstawiciele ugrupowania „Republika Naprzód!” (LREM), czyli politycznego zaplecza prezydenta Emmanuela Macrona, także starali się rozwiewać wątpliwości wokół nowego prawa. Twierdzą oni, że wspomniany zakaz rozpowszechniania wizerunków policjantów nie wpłynie na prawo dziennikarzy i obywateli do informowania opinii publicznej. Zakazane byłoby jedynie wzywanie w mediach społecznościowych do przemocy wobec aparatu represji.

To nie przekonało jednak protestujących, którzy zwłaszcza w Paryżu starli się z funkcjonariuszami. W ruch poszły kamienie, butelki i fajerwerki, a ze strony policji gaz łzawiący i armatki wodne. Demonstrujący budowali również swoje własne barykady, które miały chronić ich przed policyjnymi atakami.

Kilka dni przed manifestacją do francuskich mediów przedostał się materiał z policyjnej interwencji, wymierzonej w czarnoskórego producenta muzycznego Michela Zeclera. Pobicie go przez policjantów spowodowało falę oburzenia. Macron stwierdził, że funkcjonariusze „splamili mundur Republiki”, natomiast przeciwnicy rządu wzywają do ustąpienia ministra spraw wewnętrznych Géralda Darmanina.

Na podstawie: France24.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 3,88 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o