Francuski zakaz oferowania posiłków migrantom przed sądem

Opublikowano: 21.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 355

12 pozarządowych organizacji humanitarnych próbuje obalić przed sądem decyzję Géralda Darmanina, ministra spraw wewnętrznych w administracji prezydenta Macrona, zakazującą im wydawania darmowych posiłków migrantom obozującym w Calais i okolicach. Chodzi o tysiące ludzi, których część próbuje dostać się łódkami z francuskiego wybrzeża Kanału La Manche do Anglii.

Minister Gérald Darmanin, przeciw któremu toczy się śledztwo o gwałt i agresywne molestowanie kobiet, bierze udział w kampanii prezydenckiej, której celem jest pokonanie Marine Le Pen ze Zjednoczenia Narodowego (RN) w przyszłych wyborach. Polega to na podejmowaniu przeciw migrantom środków, które będą bardziej radykalne niż proponowane przez RN, w celu odebrania mu wyborców. Darmanin wydał zakaz oferowania darmowych posiłków osobom mieszkającym w rozrzuconych po wybrzeżu dzikich obozach namiotowych, migrantom.

Przeciw zakazowi zbuntowały się organizacje lewicowe, katolickie i apolityczne, które dystrybuowały posiłki. Kontestują zakaz przed sądem. Niektóre póki co wstrzymały swą działalność, inne ją kontynuują, próbując uniknąć interwencji policji poprzez zmianę miejsc i pór wydawania jedzenia. Pomoc Katolicka uważa, że zakaz łamie ustawę o wolności stowarzyszeń, by uniemożliwić praktykowanie „szczodrości, pomocy humanitarnej i solidarności obywatelskiej”. Reszta organizacji powołuje się na „prawo do godności ludzkiej” i „zasadę braterstwa”.

Reżimowej policji udało się już złapać sześciu wolontariuszy wydających gorącą zupę, zostali ukarani słonymi mandatami, a zupę skonfiskowano. W razie „recydywy” grozi im więzienie. Od marca tego roku władze wydając takie zakazy powołują się na zagrożenie epidemiologiczne, które miałoby powstawać, gdy migranci gromadzą się w punktach wydawania posiłków na wolnym powietrzu. Zdaniem prawników wspomagających organizacje pozarządowe, chodzi wyłącznie o działanie polityczne. Sąd ma wydać wyrok dzisiaj lub jutro.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o