Francuski zakaz oferowania posiłków migrantom przed sądem

Opublikowano: 21.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 59

12 pozarządowych organizacji humanitarnych próbuje obalić przed sądem decyzję Géralda Darmanina, ministra spraw wewnętrznych w administracji prezydenta Macrona, zakazującą im wydawania darmowych posiłków migrantom obozującym w Calais i okolicach. Chodzi o tysiące ludzi, których część próbuje dostać się łódkami z francuskiego wybrzeża Kanału La Manche do Anglii.

Minister Gérald Darmanin, przeciw któremu toczy się śledztwo o gwałt i agresywne molestowanie kobiet, bierze udział w kampanii prezydenckiej, której celem jest pokonanie Marine Le Pen ze Zjednoczenia Narodowego (RN) w przyszłych wyborach. Polega to na podejmowaniu przeciw migrantom środków, które będą bardziej radykalne niż proponowane przez RN, w celu odebrania mu wyborców. Darmanin wydał zakaz oferowania darmowych posiłków osobom mieszkającym w rozrzuconych po wybrzeżu dzikich obozach namiotowych, migrantom.

Przeciw zakazowi zbuntowały się organizacje lewicowe, katolickie i apolityczne, które dystrybuowały posiłki. Kontestują zakaz przed sądem. Niektóre póki co wstrzymały swą działalność, inne ją kontynuują, próbując uniknąć interwencji policji poprzez zmianę miejsc i pór wydawania jedzenia. Pomoc Katolicka uważa, że zakaz łamie ustawę o wolności stowarzyszeń, by uniemożliwić praktykowanie „szczodrości, pomocy humanitarnej i solidarności obywatelskiej”. Reszta organizacji powołuje się na „prawo do godności ludzkiej” i „zasadę braterstwa”.

Reżimowej policji udało się już złapać sześciu wolontariuszy wydających gorącą zupę, zostali ukarani słonymi mandatami, a zupę skonfiskowano. W razie „recydywy” grozi im więzienie. Od marca tego roku władze wydając takie zakazy powołują się na zagrożenie epidemiologiczne, które miałoby powstawać, gdy migranci gromadzą się w punktach wydawania posiłków na wolnym powietrzu. Zdaniem prawników wspomagających organizacje pozarządowe, chodzi wyłącznie o działanie polityczne. Sąd ma wydać wyrok dzisiaj lub jutro.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o