Francuska policja rezygnuje z granatów wybuchowych

Opublikowano: 27.01.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1614

W sądach toczy się coraz więcej spraw dotyczących nadużycia władzy przez funkcjonariuszy francuskiej policji, w tym także tych związanych z poważnymi urazami spowodowanymi używaniem granatów wybuchowych. Między innymi z tego powodu zostaną one wycofane z użycia, chociaż Francja od dawna była jedynym stosującym je europejskim krajem.

Francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner zauważył, że wybuchowe granaty GLI-F4 nie miały nigdy specjalnego oznaczenia, a były używane w ostatnich miesiącach w sytuacjach ostrych starć służb bezpieczeństwa z demonstrantami. Mają one zostać zastąpione granatami identycznej wielkości typu GM2L, zawierającymi jedynie gaz łzawiący i pirotechniczny ładunek hukowy.

Najczęściej byli nimi ranieni protestujący chcący je odrzucić, a wielu z nich musiało z tego powodu poddać się operacjom amputacji części kończyn. Z tego powodu w sądach toczy się coraz więcej postępowań związanych między innymi z przekroczeniem uprawnień przez policjantów. Rok temu śmierć w wyniku działań policji poniosła osoba nie uczestnicząca w manifestacjach, która została trafiona podobnym ładunkiem w swoim własnym mieszkaniu.

Francuski rzecznik praw obywatelskich alarmował, że Francja jest jedynym krajem w Europie stosującym GLI-F4 do tłumienia demonstracji. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku odrzucono wniosek organizacji pozarządowych, które domagały się wycofania z użycia tego typu granatów.

Na podstawie: LeFigaro.fr
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.