Francuska lewica popiera strajk przeciw obowiązkowym szczepieniom kowidowym

Opublikowano: 18.12.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1325

Kandydat francuskiej lewicy na prezydenta Jean-Luc Mélenchon z Nieuległej Francji (LFI) wraz delegacją swej partii pojechał do departamentu zamorskiego na Gwadelupie, by wyrazić solidarność ze strajkiem generalnym przeciw obowiązkowym szczepieniom i „paszportowi sanitarnemu”, który trwa też w dwóch innych francuskich departamentach – na Martynice i w Gujanie. Mélenchon ostro potępił zarządzanie kryzysem przez rząd w Paryżu.

Miesiąc temu na Gwadelupie wybuchło powstanie przeciw zmuszaniu do szczepień kowidowych. Wyspa jest już dotknięta epidemią raka na skutek kryminalnego dopuszczenia przez rząd w Paryżu używania chlordeconu – silnie trującego pestycydu, który miał zwiększyć zyski miejscowych korporacji bananowych (pozostanie w glebie najbliższe 700 lat). Paryż wysyłał tam kolejne posiłki policyjne i oddziały sił specjalnych, którym tydzień temu udało się zlikwidować blokady dróg, lecz strajk trwa, a nocami dochodzi do regularnych starć ludności z policją. Strajk popierają wszystkie miejscowe związki zawodowe i partie lewicowe.

„To, co dzieje się tutaj, wydarzy się w kontynentalnej Francji” – przepowiadał Mélenchon, utrzymując, że reakcja paryskiego rządu na kryzys społeczny w departamentach zamorskich była „bezmyślnym błędem”. W Pointe-à-Pitre (największym mieście departamentu) przemawiał do strajkującego personelu szpitalnego, który odmawia szczepień kowidowych: „Tu ludzie nie dają się zaszachować! (…) Departamenty zamorskie nie są „ultra-peryferyjne”, ale stanowią lupę przez, którą widać problemy współczesnej Francji. (…) Rząd dorzucił do maltretowania socjalnego tych terytoriów maltretowanie sanitarne.”

Mélenchon skrytykował szczególnie wysłanie przez prezydenta Macrona jednostek specjalnych w celu zmuszenia do szczepień: „Tu nie ma terrorystów! Potępiam skandaliczny, prowokacyjny i pogardliwy sposób, w jaki rząd chce rozwiązać sprawę społecznego buntu”. Zwrócił uwagę na inne, istotne problemy archipelagu: bezrobocie młodych, brak dostępu do wody pitnej i kanalizacji, niedofinansowanie służby zdrowia. Nieuległa Francja nie występuje przeciw szczepieniom kowidowym, podobnie jak mieszkańcy Gwadelupy, lecz sprzeciwia się zmuszaniu do szczepień za pomocą „paszportu sanitarnego”, którego brak wyklucza z życia społecznego.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.