Francuscy żołnierze rehabilitowani po stu latach?

Opublikowano: 07.10.2013 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 318

„Tchórze” – tak zostali zapamiętani i jako tacy trafili na strony historycznych książek. Czy francuscy wojskowi straceni za niesubordynację podczas I wojny światowej rzeczywiście zasłużyli na to miano?

Jedni załamali się z wyczerpania, nie znieśli uciążliwych warunków w okopach i kolejnych porażek. Drudzy byli szpiegami lub dopuszczali się innych przestępstw. Wszystkich skazano na śmierć, wszystkich czekało potępienie ze strony społeczeństwa, wszystkich uznano za zdrajców bądź tchórzy. Sprawiedliwie?

1 października grupa historyków spotkała się z Kaderem Arifem, francuskim ministrem do spraw weteranów i przedłożyła mu sprawozdanie, wzywające do zrehabilitowania większości zniesławionych żołnierzy. “W naszym społeczeństwie istnieje duża zgodność, że większość z nich nie była tchórzami, lecz dobrymi żołnierzami, którzy wykonali swoje obowiązki i nie zasłużyli na śmierć” – mówi raport.

W sprawozdaniu zwrócono uwagę na przerażające warunki panujące na linii frontu i kolejne niepowodzenia, które fatalnie wpływały na morale walczących. Wspomniano np. o przypadku czterech żołnierzy, wykończonych po nieudanych natarciach i nie mających siły ani motywacji, by wrócić na pole bitwy. Zostali skazani na śmierć.

71-stronicowy raport proponuje rządowi francuskiemu cztery opcje: nie robić nic, dokonać generalnej rehabilitacji, rozpatrywać indywidualne przypadki jeden po drugim bądź złożyć „oficjalną deklarację”. Pierwsze rozwiązanie zdecydowanie odrzuca. Drugie uważa za niesprawiedliwe z tego choćby powodu, że “nikt nie może uczciwie powiedzieć, że Mata Hari, zastrzelona decyzją Rady Wojennej, umarła za Francję”. Trzecia opcja z kolei pochłonęłaby zbyt wiele czasu i nakładów pieniężnych. Autorzy sprawozdania zalecają zatem „oficjalną deklarację” niewinności znacznej części straconych podczas Wielkiej Wojny żołnierzy. “Oświadczenie, że ci żołnierze również, w pewien sposób, „zmarli chroniąc Francję” mogłoby być wyrazem pewnego rodzaju moralnego i obywatelskiego ułaskawienia” – podsumowano w raporcie.

Autor: Julita Kamionowska
Na podstawie: english.rfi.fr, france24.com, thenews.com.pk
Źródło: Histmag.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o