Francja rozważa odejście od rozmów ws. umowy TTIP

Opublikowano: 22.04.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 388

Większość polityków w UE uważa, że TTIP należy podpisać pomimo ogromnego sprzeciwu społecznego i urągania zasadom demokracji. Ciekawym wyjątkiem jest francuski polityk Matthias Fekl, który otwarcie mówi o możliwości wstrzymania rozmów.

Negocjacje w sprawie TTIP trwają i trwają. Wiele osób postrzega je jako spisek korporacji, ale jednak w rozmowach uczestniczy kilka stron o przeciwstawnych interesach. Niektórzy gracze wyrażają już zniecierpliwienie.

Jak donosi Euractiv, francuski minister Matthias Fekl zagroził wstrzymaniem rozmów i TTIP jeśli nie zajdą pewne zmiany. Fekl uważa, że “całkowity brak przejrzystości” stanowi demokratyczny problem, a Stany Zjednoczone powinny zadbać o większą równość stron negocjacji. Fekl zwrócił uwagę na to, że członkowie amerykańskiego parlamentu mają dostęp do większej liczby dokumentów niż politycy z Europy.

“Europa zaoferowała wiele kompromisów we wszystkich obszarach i nie otrzymała w zamian żadnych poważnych ofert od Amerykanów. Ani w kwestii dostępu do rynków [zamówień] publicznych, ani w dostępie do rynku rolnego i żywności, które pozostaną zamknięte” – mówił Fekl.

Zdaniem Matthiasa Fekla w obliczu obaw o przyszłość negocjacji Francja powinna być gotowa na ich porzucenie. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to niczym nadzwyczajnym, bo przecież każdy kraj powinien być gotowy na porzucenie niekorzystnych dla niego negocjacji. Niestety w przypadku TTIP na szczeblu Europejskim już jakby ustalono, że ta umowa musi być! Niektórzy politycy z krajów UE już podchwycili taki “jedyny słuszny” sposób myślenia.

Niedawno pisaliśmy o tym, że TTIP to nie umowa, ale wzorzec umowny, a politycy zachowują się jak konsumenci w salonie dużej firmy. Konsumenci zazwyczaj nie odstępują od rozmowy z konsultantem. Zazwyczaj podpisują wszystko bez czytania. Matthias Fekl jakby chciał wszystkim uświadomić, że przecież można po prostu wyjść i nie rozmawiać o żadnej umowie. To jedna z ciągle dostępnych opcji.

Nie jest to pierwszy raz gdy ten konkretny polityk dostrzega problemy z TTIP. Już w listopadzie 2014 roku “Dziennik Internautów” pisał, że Matthias Fekl miał poważne zastrzeżenia do mechanizmu ISDS. Podobno wówczas jego opór niecierpliwił negocjatorów z USA. Teraz z kolei strona francuska zaczyna być zniecierpliwiona brakiem ogólnych postępów w rozmowach TTIP.

Teraz wiele mediów podaje, że rozmowy TTIP mają być zakończone do końca tego roku. Patrząc na inne tego typu porozumienia można powiedzieć jedno – zakończenie rozmów jest wielką niewiadomą. Przykładowo rozmowy o CETA bardzo się przeciągały mimo kilkukrotnych zapowiedzi rychłego ich ukończenia.

Postawa Matthiasa Fekla powinna dać do myślenia polskim politykom. Co będzie, jeśli Francji odstąpi? Czy Polska będzie obrażona na Francję za odstąpienie od rzekomo ważnych dla nas negocjacji?

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 22.04.2016 12:03

    W Polsce nie ma polityków tylko marionetki. PIS to kukły amerykańskie, PO marionetki niemieckie. Ostatnio pojawiły się kukły banksterskie zwane Nowoczesna PO. Polskich brak.

  2. gajowy 22.04.2016 14:09

    TTIP to zalew żywności GMO bez oznakowań. Żywność GMO jest wielokrotnie silniej “pryskana” herbicydami od żywności nie GMO gdyż modyfikacje genetyczne idą właśnie w kierunku uodpornienia roślin na silne opryski. W Japoni gdzie przy nakładach na służbę zdrowia na osobę wynoszącą ok. 1/3 tego co wydaje się w USA, żyje się najdłuzej jest całkowity zakaz sprowadzania żywności GMO.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.