Francja obniży podatki, aby stłumić gniew “żółtych kamizelek”

Opublikowano: 14.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Wiele wskazuje na to, że ruch “żółtych kamizelek” przyniesie pożądany przez lud efekt. W odpowiedzi na ogólnokrajową debatę, premier Francji oświadczył, że rząd musi priorytetowo zająć się obniżeniem podatków, aby uspokoić nastroje społeczne i zapobiec dalszym manifestacjom.

Premier Francji, Edouard Philippe, nie ma wątpliwości, w jakim kierunku musi zmierzać państwo, aby przywrócić stabilizację w kraju. “Wielka debata”, która obejmowała około 10 tysięcy spotkań polityków z obywatelami na terenie całej Francji, jednoznacznie wykazała, że konieczne jest jak najszybsze obniżenie podatków. Warto zaznaczyć, że Francja ma obecnie najwyższą stawkę opodatkowania spośród wszystkich rozwiniętych państw świata.

Według danych OECD za rok 2017, podatki we Francji odpowiadały aż 46,2% produktu krajowego brutto (PKB). Na drugim miejscu zajmowała się Dania (46%), zaś na trzecim Szwecja (44%). Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zwróciła ponadto uwagę, że Francja ma również najwyższy poziom wydatków socjalnych. W 2018 roku wyniosły one 31,2% PKB. Na kolejnych miejscach znalazły się Belgia (28,9%) oraz Finlandia (28,7%).

Obniżki podatków były głównym żądaniem ruchu “żółtych kamizelek”. Tłumy ludzi wyruszają na ulice francuskich miast w każdy weekend, począwszy od połowy listopada. Początkowo protestujący domagali się jedynie niższych podatków paliwowych, lecz apetyt rośnie w miarę jedzenia i ruch szybko przekształcił się w ogólny sprzeciw wobec polityki gospodarczej prezydenta Emmanuela Macrona.

Premier Philippe podkreślił, że trwająca przez 3 miesiące wielka społeczna debata pozwoliła mu doświadczyć “ogromnej frustracji społecznej związanej z podatkami”. Obywatele byli szczególnie rozgniewani z powodu decyzji Macrona o zniesieniu specjalnego podatku dla bogatych. Zamiast tego zaostrzono przepisy w stosunku do zwykłych, biedniejszych ludzi.

Żółte kamizelki oskarżają ponadto prezydenta Francji o ochronę paryskich elit, jednocześnie zaniedbując potrzeby obywateli zamieszkujących prowincje. Premier zwrócił uwagę również na ten problem, zaznaczając, że koniecznie trzeba przywrócić równowagę pomiędzy miastami a prowincjami. Obejmowałoby to w szczególności poprawę połączeń transportowych między obszarami miejskimi i wiejskimi.

Autorstwo: ZychMan
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ